Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Zaman Bankası: Zumbara!

Ayşegül Güzel, Zumbara adını verdiği, Türkiye’nin ilk zaman bankası girişimi olan ve paranın yerine zamanın kullanıldığı yenilikçi paylaşım platformu ile fark yaratıyor.

Paranın yerine zamanın kullanıldığı bir ekonomi hareketi İspanya’nın Barselona şehrinde zaman bankasını keşfeden ve Türkiye’de uygulamaya karar veren Güzel, 7 Ekim 2010 tarihinde zaman bankası www.zumbara.com internet sitesini hayata geçirdi.

Zumbara’da para yerine zaman kullanılıyor. Zumbara’ya üye olan kişiler, verdikleri hizmet karşılığında zaman kazanıyor ve bu zamanlarını kumbaralarında biriktiriyor. Üyeler, kumbaralarında biriktirdikleri zamanları ihtiyaçları olan başka bir hizmette harcıyor. Zumbara’ya üye olanlar, İngilizce dil pratiğinden fotoğrafçılık dersine, web sitesi yapmaktan sanat eleştirmenliğine kadar birçok farklı alanda birbirlerine hizmet sağlıyor. Zumbara’ da şimdiye kadar 2.200 kişi, 200’ün üzerinde servis değişiminde bulundu.

Bireylerin kapasitelerini, birbirlerine yardım etmeleri için kullanmalarını sağlayan Zumbara, insanların sahip oldukları tek şeyin zaman olduğunu ve zamanı doğru harcayarak birbirlerine destek olmalarını teşvik ediyor. Zumbara aynı zamanda, Youth Action Net Global Fellows adlı uluslararası yarışmada dünyada ilk 20 proje arasında yer aldı.

Related posts:

Durum Güncelleme Kılavuzu
Twitter' da Takip Etti, Ev Sahibi Oldu..
Facebook' da Embed Dönemi..

Etiketler:, , , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım by admin on Mart 28th, 2012 at 16:20.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting