Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Yeni Eğitim Aracı:Sosyal Ağlar

Günümüzde on-line eğitim olanağı sağlayan, uzaktan eğitim kavramı gitgide gelişirken, diğer yanda akademisyenlerin de sosyal medyayı bir eğitim platformu olarak artık daha sık kullandığını görüyoruz. Yapılan araştırmalar da, üniversite eğitmenlerinin %41 gibi büyük bir oranının sosyal medyayı bir eğitim aracı olarak kullandığını gösteriyor.

Sosyal medyanın öğretim ve öğrenim sürecindeki etkisini araştıran Pearson Learning Group, 8 bin üniversitedeki akademisyenle on-line eğitim üzerine görüştü. Araştırmanın yapıldığı üniversitelerdeki eğitmenlerin %41′i sosyal medyayı aktif olarak bir eğitim platformu olarak kullandığını söylerken, geçen sene bu oranın %34 olması ise, her geçen sene sosyal ağların eğitim için daha uygun bir platform olarak görülmeye başladığını bir göstergesi.

Sosyal-Medya-Eğitim

 

Özellikle üniversite eğitiminde kullanılan sosyal ağlar FacebookTwitter ve LinkedIn olarak öne çıkarken, bloglar ve podcastlar da aktif olarak bu sürece dahil oluyor. Sosyal medyayı bir eğitim aracı kullanan akademisyenler, yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şeyin tutamayacağını söyleseler de sosyal ağlar üzerinden yapılan bilgi alışverişinin utangaç öğrencilerin sınıflarda gösteremediği katılımı sosyal medyada gösterme fırsatı sağladığından dolayı yaptığı katkıların da yadsınamaz olduğunu belirtiyorlar.

Öğretmen-öğrenci arasındaki iletişimi daha basit ve daha rahat bir seviyeye taşıdığı söylenen bu sosyal ağlar üzerinden eğitim, öğrencilerin katılımını üst seviyeye taşırken, akademisyenler için de öğrencilere birebir ulaşmanın en pratik yolu olarak nitelendiriliyor. Diğer taraftan akademisyenlerin bu eğitim modeli hakkında endişeleri de tabi ki yok değil. Zira bu eğitim modelinin, öğrenci ve öğretmenlerin kişisel gizliliğini tehlikeye atabileceği konusundaki soru işaretleri kafa karıştırıyor.

Online-Uzaktan-Eğitim

 

Özellikle, sınıf sunumlarına ve eğitim materyallerine sosyal medya üzerinden ulaşabilecekleri konusunda çekinceleri bulunan akademisyenlerin sayısı da az değil. Sosyal ağların gizliliği her zaman tartışmalı bir konu olmaya devam ederken, eğitim konusunda da aynı endişelerin olması aslında çok da sürpriz değil. Ancak sayısal veriler ve akademisyenlerin yorumlarına da bakarsak; sosyal medya üzerinden eğitim, başarılı bir model olduğunu kanıtlamış durumda. Sonuç olarak kara tahta, kalem, defterin yerini ilerleyen zamanlarda bilgisayar ekranlarına ve sosyal ağlara bırakması çok da uzak bir ihtimal değil.

Related posts:

Zaman Bankası: Zumbara!
Facebook'tan Bir Yenilik Daha
Nurhayat ne giymiş - Sonocial

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım by admin on Kasım 20th, 2013 at 09:45.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting