Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Yaşamanın Anlamı..

Azıcık olsun üzecek satırlar yazmak istemiyorum. Zaten, hepimizin çektiği yetiyor. Çare ne? .. Uzaklaşmak.. Uçmak..

Sevilen bir özsöz var: ” Yaşam, duygulananlara göre bir trahgedya, düşünenlere göre ise bir komedyadır.”

Bu olasılıklardan ille de birini seçmeye çalışanı, tehlikeler bekler. Hiç düşünmeden duygulanma keyiflerine yatan, ruhsal değil de bedensel rahatlığa erişir. Bu bir çeşit, ruhsal çölleşme gelişmesidir. Böylelerine eskiden: ” gamsız” etiketi yapıştırılırdı. Tümüyle duygusuz düşünce illetine tutulan ise, tozutma kanalına girmiş demektir.

İnsan ( eğer gerçekten insansa) ruhu, her yönde uzaklara gitme yeteneği yaratan, ulu bir hacim.. Duymak da, düşünmek de, o ruhtan kaynaklanıyor. o büyüklük içinde duymak da düşünmek de yer kavgasına giremez ki.. İkisine de engin yer var.. Daha nice ruhsal etkinliklere de.

Yaşam total.. Yaşam topyekün.. Yalnız kötülükler ve çirkinlikler içinde yaşadığını sanan, kendini ufuksuz olmaya mehkum etmiştir. Yalnız iyilik ve güzellikler içinde olduğuna inanan ise, saf değilse bile, toplum kaçağıdır.

Yaşamak bir bütün.. İyi ve kötüi güzel ve çirkin bütün yanlarıyla birlikte.. Bunların hepsi birden, yaşayışın ahengi, armonisi içinde.. Doğrular ve yanlışlar dahil, bunların hepsi birden, yaşamın çeşitliliği ve renkliliğini oluşturuyor.

Yaşam zevklerini zenginleştirmenin, hatta yüceltmenin yolu, kültür ve sanata, korkmadan, çekinmeden yaklaşmaktan geçiyor.

Sanatın her türüne ısınabilmek için, kısa bir düre yetiyor. Her düzeyine sanatsever olarak çıkabilmek için de, zevk alabilecek kültürel düzeyde olmanın yanında, azıcık olsun sabır istiyor. Sanat, tüm insanlar için.. Yalnız aydınlar aristokrasisinin tekelinde değil.

Miskinlikle sakatlanmamış her beyin ise, çarpım tablosu ile Einstein’ ın Görecelik Teorisi arasındaki mesafenin çok yakın olduğunu, hemen kavrıyor, algılıyor.

Yaşamak, bir ” an” lar dizisi.. Kişinin bellek hazinesine göre, elbet gelecek zaman ile de birlikte.. Kişinin geleceği zihninde tasarlama gücü ile birlikte, elbet gelecek zaman ile de birlikte.. Kişi, yalnız içinde bulunduğu zamanı yaşamıyor, zihinsel gücü oranında, geçmiş ve gelecek zamanları da, birbirine karıştırarak yaşıyor.

Zor zamanların i.inden çıkmanın ne derece azaplı olduğunu, çok iyi bilenlerdenim.. Yaşadığım için. Ama yine de hayran olduğum bir özsözü, kurtarıcı olduğuna inanarak, hemen sunuyorum:

” Yaşamın, bizim ona verdiğimizden başka bir anlamı yoktur.” ( T. Wilder)

 

 

 

K: A. B.

Related posts:

Mutsuz olmak için yapılması gereken dokuz şey..
İnsan insanın hem kurdu hem yurdu
Kadınlar..

Etiketler:, ,

Posted in Sevdiğim Alıntılar by admin on Mart 15th, 2011 at 23:31.

Add a comment

Previous Post:   Next Post:

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting