Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Y Kuşağını İş Hayatında Nasıl Mutlu Edersiniz?

“Şu Y kuşağını anlamak zor”  Bu aralar iş çevremden bu ya da bunun benzeri cümleleri sık sık duyar oldum. Bu yaş grubuyla da çokça çalışma imkânı bulduğum için de bu kuşağın dertlerini, isteklerini, iş hayatındaki beklentilerini bu yazıyla paylaşayım istedim. Çünkü aslında Y kuşağı iş hayatı adına ciddi bir yenilik ve girişim hareketi başlattı. Y kuşağının çalışma hayatındaki yerine ve önemine gelin birlikte bir göz atalım; belki her iki tarafın da işine yarar..

Peki kim bu Y kuşağı? Amerikalıların “millennials” olarak adlandırdığı 80’li yılların başından 2000’li yılların başına kadar uzanan zaman diliminde dünyaya gelen bu kişiler, özellikle iş dünyasına katılmalarıyla birlikte el attığı birçok konuya farklı bir bakış açısı getirdi. Şu anda yaşları 18 ile 33 arasında değişen bu kuşağın temsilcileri yavaş yavaş iş dünyasında da önemli pozisyonlarda yer almaya başladı. Bugün 7 milyarlık dünya nüfusunun, yaklaşık 1,8 milyarlık bir kısmını Y kuşağı oluşturuyor. Ülkemizde de önümüzdeki 10 yıl içerisinde çalışan nüfusun yüzde 70′ini, Y kuşağının oluşturması bekleniyor.

Özellikle X kuşağının bu kitleyi ötekileştirmesinin sebebi olarak, Y kuşağının iş dünyasına farklı bir yaklaşım sergilemesi ve diğer nesillerin alışık olmadığı bir çalışma stiline sahip olmasını gösterebiliriz. Çünkü Y kuşağı; sosyallikten, özgürlükten ve en önemlisi değişimden yana. Bilişim teknolojilerinin hayatını kolaylaştırmasını seviyor,  hayatının odak noktasına da işini koymuyor. Tüm bu nedenlerle bazen diğer kuşaklar, Y kuşağını tembel olarak nitelendiriyor. Ancak şunu da hemen belirtmeliyim ki; Y kuşağı’ nın dilinden anladığınız sürece onların bakış açısından yararlanabilir ve verimli bir iş ortamı sağlayabilirsiniz. İşte yöneticilerin, firma sahiplerinin ya da Y kuşağıyla birlikte çalışanların işine yarayacak bazı önemli bilgiler..

  1. Performans odaklı çalışma sisteminde fayda var.

Şunu belirteyim ki; 2020 yılına geldiğimizde, iş hayatı nüfusunun neredeyse yarısını Y kuşağı oluşturuyor olacak. Bu kuşağın mutluluğu, iş dünyanın verimliliği açısından büyük önem taşıyor. Motivasyonu yüksek tutmak ve verimliliği arttırmak adına, performans bazlı çalışma sistemi,  çalışan memnuniyetine ve verimlilik konusunda ciddi artışlara olanak sağlayabilir. Yani siz Y kuşağını mutlu edin ki, o da iş hayatında sizi mutlu etsin.

  1. Çalışanların da rehberlik servisine ihtiyacı vardır.

Rehberlik, sadece eğitim kurumlarında öğrencilere verilen bir yardım sistemi değildir. Çalışanlar da ara sıra rehberlik hizmeti ihtiyacı duyabilirler; günümüz çalışma koşullarında bu gayet doğaldır. İşte tam da bu noktada, iş yerinde verimliliği arttırmak adına, rehberlik hizmetlerinin çözebileceği türde problemler için, ofislerde bu konuda alanında uzman kişilerin bulundurulmasında fayda var. Ayrıca, bu durum, işle iyi bağlantılar kurabilmeye de aracı olur. Çalışanınızın ara ara duygu dünyasıyla ilgilenmeniz, bam teline vurmanız demektir ki bu her çalışanın hoşuna gider.

  1. Soğuk, sevimsiz hiyerarşik yapıyı biraz esnetsek?

Şunu kabul etmekte fayda var; Y kuşağı, diğer kuşaklara göre daha girişken bir ruha sahip. Bu da iş ilişkilerinde mesafeyi şeffaf duvarlarla koruma gerekliliğini doğuruyor. İş ortamında elbette hiyerarşi gibi şirket kültürünüzde bulunan ve değişmeyecek katı kurallarınız olabilir, buna bir sözüm yok. Ancak bunlar dev ve kalın duvarlarla örülü olmamalı. Y kuşağının fikrini alıp, onlara bazı sorumluluklar vermek, alınan kararlarda onların da fikirlerinin yer alması; verimliliği artırmak adına son derece önemli.

  1. En önemli konu: Ah şu mesai saatleri!

Benden size en önemli bilgilerden biri: Y kuşağı sosyal olmayı seviyor. Siz bu kuşağa hayatının            tamamını ofis ortamında geçireceksin dediğinizde, iş motivasyonu ve iş huzuru adına çok şey kaybettiniz demektir. Çünkü Y kuşağında bu durumun düşüncesi bile onların iş verimliliğini azaltıyor. Bu nedenle daha esnek çalışma saatleri, zaman zaman home office çalışma imkanları onları kalbinden vuruyor. Ayrıca kıyafet yönetmeliği ve ofiste mesaiye kalmaktansa işe evde devam etmek gibi çalışanı mutlu edecek konularda esnek davranmanız, Y kuşağının ayağını yerden kesip, işe duydukları bağlılığı artırabilir. Benden söylemesi..

  1. Tabi eğlence de unutulmamalı

İşi tüm stresiyle yüklenmektense, ofis ortamını eğlenceli kılacak aktiviteler, belki ofis içine yerleştirilebilecek, çok da vakit öldürmeyecek bazı oyun ya da vakit geçirme alanları, çalışanların kendi aralarında sosyalleşmelerini de sağlayarak, çalışma ortamını aile ortamına çevirmeye yönelik bir adım olabilir. Böylece çalışanınız sabah kalktığında severek, mutlu olarak, hevesle iş yerine gelecektir.

y_kusagı

Related posts:

Instagram' ın Aylık Kullanıcı Sayısı: 100 Milyon..
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..
Karşınızda Türk Yapımı Bir Uygulama: Scorp

Etiketler:, , , , ,

Posted in Sosyal Medya by admin on Ekim 20th, 2014 at 09:24.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting