Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

WhatsApp Sesli Arama Özelliği Kazanıyor..

Geçtiğimiz hafta Facebook‘a toplamda 19 milyar dolara satılarak büyük ses getiren WhatsApp’in CEO’su Jan Koum, Mobil Dünya Kongresi’nde uygulamanın gelecek planları hakkında açıklamalarda bulundu.

Koum, 5.yaşını kutlayan WhatsApp’in aylık 465 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Günlük aktif kullanıcı sayısının 330 milyon olduğunu söyleyen Koum, böylelikle geçen hafta Facebook tarafından satın alınmalarının ardından 15 milyon yeni kullanıcı kazandığını da bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Koum’un açıklamaları arasında en dikkat çeken konu ise, WhatsApp’in bu yılın ikinci çeyreğinde sesli arama özelliği kazanacak olması. WhatsApp’in şimdiye kadar yaptığı en büyük güncellemelerden biri olacak olan bu yeni sesli arama özelliği, popüler mesajlaşma uygulamasının rakiplerinden geri kalmamak adına yaptığı önemli bir atılım olarak göze çarpıyor. Zira bilinen Skype, Line gibi birçok mesajlaşma uygulamasında uzun süredir sesli arama özelliği bulunuyor. Özellikle yeni ve gelişen pazarlarda elini güçlendirmek isteyen WhatsApp’in sesli servislere açılım yapması da bu yüzden.

Sesli arama özelliği ile yazılı iletişimin yanı sıra sesli iletişim özelliğini de ilan eden WhatsApp, Facebook gibi bir reklam zengininin kanatlarının altına girmesine rağmen, reklam göstermeme politikasını ise korumakta kararlı. Koum, şirket politikalarında değişen hiçbir şey olmadığını ve satın almanın hiçbir şeyi değiştirmediğini ifade ederken, eskiden nasılsa yollarına gene öyle devam edeceklerini ve pazarlamanın hala gündemlerinde olmadığını üstüne basarak vurguladı.

Facebook ile ilgili soruları geçiştiren Koum, sesli arama özelliğinin gelmesiyle WhatsApp’in ana değerleri ve özelliklerinin korunmaya devam edileceğini de sözlerine ekledi. Koum’un açıklamaları çerçevesinde, son olarak ta WhatsApp’in sesli arama özelliği öncelikle Android ve iOS platformlara gelecek; sonrasında Nokia ve BlackBerry uygulamalarının da bu yeni özelliğe kavuşacağını belirtelim.

jan-koum

Related posts:

Yeni Bir Sosyal Ağ Daha: NEWSLE..
Her İşe Göre Usta Burada:Ustaİste
Çektiğiniz Selfie’ ler Parmak İzinizi Deşifre Ederse..

Etiketler:, , , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri and SMN Köşe Yazılarım by admin on Şubat 25th, 2014 at 16:31.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting