Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter’in Robin Hood’u Herkese Para Saçıyor..

Sosyal medyanın dev ismi Twitter’da bir süredir faaliyette olan gizemli bir hayırsever var. İsmini açıklamayan bu hayırsever kişi, attığı şifreli tweetlerle insanları ABD’nin San Fransisco ve San Jose şehirlerindeki farklı noktalara yönlendiriyor ve bu ipuçlarını takip eden twitter kullanıcıları bir zarf dolusu para buluyor. Gizli hayırsever @Hiddencash (Gizli para) isimli twitter hesabından bugüne kadar bu yöntemle 5 bin dolarlık para dağıttı.

twitter-hiddencash

Örneğin hayırseverin, San Fransisco’nun bir bölgesini tarif eden şifreli tweetlerinden birisi şöyle:

Taş plak öldü diyorlar. Ama o hâlâ yaşıyor. Hem de adı aşkın zıttı olan bir sokakta”

twitterdan-parayi-koydugu-yeri-tarif-ediyor

ABD’nin Time dergisine ismini açıklamadan bir röportaj veren bu hayırsever kişi, amacının sadece “insanların biraz gülümsemesini sağlamak” olduğunu belirtiyor. Twitter’ in Robin Hood’ u, servetinin büyük kısmını gayrimenkul sektöründe elde ettiğini ve topluma bir şeyleri geri vermek istediğini belirtiyor. “İyilik için bir deney” yaptığını söyleyen @Hiddencash hesabının sahibi, verdiği röportajda kendisinden daha şanssız kişilere yardım etmek istediğini söylüyor.

Gizlenen paralar genelde sandalyelerin altında ya da telefon kulübelerindeki zarflarda bulunuyor. @Hiddencash’in tweetlerini görüp define avına çıkan 33 yaşındaki San Franciscolu Miles Tokatz, “Kız arkadaşımı işten alıyordum. Twitter’a baktım ve yazılan son ipucunun, bulunduğum yere iki blok uzakta olduğunu gördüm” diyor. Tokatz, bulduğu 100 doların büyük bir kısmını arkadaşlarıyla birlikte içkiye ve lüks peynirlere harcamış. Tokatz bu deneyimin ardından “Umarım daha fazla insan böyle şeyler yapar. Dünyada yaşanan onca olumsuz şeyden sonra bu tür güzelliklerle karşılaşmak çok hoş” diyor.

hidden-cash-twitterdan-para-kazanma-yollari

Ancak bu hayırseverliğin çok da olumlu bir şey olmadığını düşünüp, bir yardım yapılacaksa bunu yapmanın daha etkin yolları olduğunu savunanlar da var tabi. Gelen eleştiriler üzerine, @Hiddencash hesabının kullanıcısı bir tweetinde “İnsanlar sorduğu için yazıyorum. Hiddencash bir bağış kurumu değil. Bağış kurumlarını da destekliyoruz. Burada yaptığımız ise sadece eğlence için” diye eleştirilere cevap verdi. Son olarak;  hayırsever twitter hesabının 119 bin üzerinde takipçisi bulunuyor.

twitterin-robin-hoodu-para-dagitiyor

Related posts:

İşte "Sosyal" Mağaza..
Çapulcu’lara “Tencere-Tava” Uygulaması..
Instagram’dan Özel Mesaj Gönderme Özelliği:Direct

Etiketler:, , , ,

Posted in Sosyal Medya by admin on Mayıs 29th, 2014 at 11:34.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting