Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter’daki Takipçileriniz Sizi Neden Terk Ediyor?

Twitter gittikçe daha kalabalıklaşıyor. Takipçi – takip edilen dengesini tutturmak isteyen kullanıcılar da, bu sebeple gitgide kimleri takip edecekleri konusunda  daha titiz davranıyor. Dolayısıyla Twitter üzerindeki duruşunuz, yazdığınız tweet’ler takipçi sayınızı artık doğrudan etkiliyor.

Bir zamanlar hızla artan takipçi sayınızın yine aynı hızla azaldığını mı hissediyorsunuz? “Neden beni kimse takip etmiyor?” sorusundan ziyade “Neden takipçilerim beni bırakıyor?” sorusu kafanızı daha çok mu meşgul ediyor? Açıkça söylemem gerekirse; sorun Twitter’da değil, sizde! Eğer aşağıda yazdığım ölümcül hataları yapıyorsanız, takipçilerinizin Twitter’da sizi bırakmakta çok da haksız olmadığını göreceksiniz. Peki nedir bu hatalar? Buyurun madde madde sıraladım..

1. Yeterince sosyal değilseniz..

Tweet’lerinizde sürekli kendinizden bahsediyorsunuz. Tamam, hayatınız çok zor olabilir ya da yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi Twitter’a yazmak sizi rahatlatıyor olabilir. Ama adı üstünde Twitter bu, yani bir sosyal medya platformu. Dolayısıyla “sosyal” olmalısınız.

Twitter’ın yazılı olmayan kurallarında atılan tweet’lerin %90′ının, kişinin kendisi hakkında olmaması maddesi vardır. Yani %10′luk bir kendinizden bahsetme hakkınız var. Dolayısıyla başkalarının tweet’lerini paylaşın yani retweet edin; favorilere alın; link paylaşın; sohbetlere katılın. Kısacası azıcık sosyal olun canım. Böylelikle daha dengeli bir profile sahip olup, takipçilerinizi de elinizden kaçırmayacaksınız.

2. Fazla kibirliyseniz..

Twitter’da hep övgü almak istiyor; hep birileri beni takip etsin, benim içeriklerimle etkileşime geçsin diye mi bekliyorsunuz? Çok beklersiniz.. Bir haber daha vereyim; Twitter’daki en önemli kişi siz değilsiniz ki. Zira “Hep benim hakkımda konuşulsun ama kimseyle etkileşime girmeden hayatımı sürdüreyim” kuralı Twitter’in doğasına ters. Araştırmalar daha fazla takipçi kazanmanın yolunun başkalarıyla aktif olarak etkileşime girmekten geçtiğini söylüyorlar. Bu yüzden Twitter üzerindeki iletişimi tek taraflı görmeyin ve aldığınız kadar vermeyi de öğrenin. Benden demesi.. Yoksa takipçilerinize güle güle demek zorunda kalabilirsiniz.

3. Suskunsanız..

En son tweet’inizi ne zaman yazdınız? Bir saat önce, bir hafta önce, bir ay önce, bir yıl? Eğer düzgün aralıklarla tweet göndermiyorsanız takipçilerinizi de kendinizden soğutuyorsunuz demektir. Daha önce de söylediğim gibi Twitter’ın ilk kuralı sosyal olmak. Eğer hiç paylaşım yapmazsanız kim neden sizi takip etmek istesin ki?

4. Tepkisizseniz..

Twitter’da aktifsiniz, sizi takip edenlerin sayısı da gayet doyurucu bir rakamda. Birçok mention, direkt mesaj alıyorsunuz. Ancak tweet yazmaktaki aktifliğinizi, etkileşimlere cevap vermekte kullanmıyorsanız; kısacası takipçilerinizin sizinle iletişime girme çabasını yok sayıyor, görmezden geliyorsanız; tabii şunu da hemen belirteyim, Twitter’da her gelen mention’a, mesaja cevap vermek zorundasınız gibi bir kural yok, ancak herkesi yok saymak da size takipçi kaybı olarak geri dönecektir.

5. Paylaşmıyorsanız..

Eminim, her gün onlarca haber, makale, içerik, en kötü başkalarının yazdığı tweet’leri okuyorsunuz. Peki; bunları neden Twitter sayfanızda paylaşmıyorsunuz? İçerikleri, öğrendiklerinizi, ilginç bulduğunuz haberleri kendinize saklarsanız sosyal medyanın sosyallik ilkesini bir kez daha ihlal etmiş olursunuz. Retweet benim işim değil diyorsanız; çoğu sitede sosyal paylaşım butonları var. Sadece basın ve paylaşın; takipçilerinize tüketecek malzeme verin ki sizi takip etmelerine değsin.

6. Hassas konularda çok sertseniz..

Twitter’da herkes inandığı konuyu sonuna kadar savunmakta serbest. Ancak din, politika, cinsel tercihler gibi herkesin aynı görüşü paylaşmadığı konularda biraz daha hassas olmak gerekiyor. İnandığınız şeyi savunmaktan vazgeçmeyin sakın anlatmaya çalıştığım bu değil ancak bunu tweet’lerinizin dengesine iyice yedirin. Tabii tam tersi düşünceyi savunan ve bu tarz paylaşımları zaman akışı sayfasında okumaktan sıkılacak olan takipçilerinizi kaybetmek istemiyorsanız..

follower

Related posts:

Yeni Bir Sosyal Ağ: So.Cl
Twitter,Tweet’lere Tarih Aralığına Göre Arama Özelliği Getirdi..
Maziye Bir Bakıver, Neler Neler Paylaştık..

Etiketler:, , ,

Posted in Sosyal Medya by admin on Mart 11th, 2014 at 09:43.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting