Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter Sansürünü Aşmak İçin Kapsamlı Erişim Kılavuzu

TİB’in Twitter‘a erişimi engellemesiyle birlikte sosyal ağ kullanıcıları alternatif erişim yöntemlerini de aramaya başladı. Biz de Twitter’a ve kapatılabilecek diğer sosyal ağlara ulaşmaya devam edebilmek için kullanabileceğiniz yöntem ve araçları bir araya getirdik. Kullanıcıların bu tür durumlarda genellikle ilk başvurduğu ve en çok tercih ettiği birçok yöntem bulunuyor. Bunlardan bazıları DNS değiştirme, tarayıcı tabanlı çözümler ve VPN alternatifleri şeklinde sıralayabiliriz. Peki ne yapacağız? Buyurun başlayalım..

DNS Değiştirme

Windows için:

Denetim Masası>Ağ ve Güvenlik>Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden Wi-Fi özelliklerine girerek burada yer alan “Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini bulun ve üzerine çift tıklayın. “Aşağıdaki DNS Sunucu adreslerini kullan” penceresine OpenDNS’in aşağıda verilen adreslerini girin.

  • 208.67.222.222
  • 208.67.220.220

dns-ayarlar

 

Mac için:

Sol yukarıdaki elma işaretine tıklayın. “System Preferences” üzerinden Network seçeneğine tıklayarak Built-In-Ethernet’i işaretleyip Configure seçeneğine tıklayın. Ardından “Enter the DNS server settings” bölümünü aşağıdaki şekilde düzenleyin.

  • Preferred DNS server: 208.67.222.222
  • Alternate DNS server: 208.67.220.220

start_mac4

iOS için:

Görseldeki açıklamadan yararlanabilirsiniz. Ancak ben burada da, OpenDNS’i kullanmanızı tavsiye ederim.

iphone-dns

 

Android için:

  1. Ayarlar > Kablosuz seçeneğine dokunduğunuzda bağlı olduğunuz ağlar görüntülenecektir.
  2. Bağlı olduğunuz ağın üzerine parmağınızı basılı tutun.
  3. “Ağı değiştir” seçeneğine dokunun.
  4. Karşınıza gelen ekranda “gelişmiş seçenekleri göster” seçeneğini işaretleyin. (Aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz)
  5. IP Ayarları, DHCP olarak seçilidir. Bunu Statik yapın ve hemen aşağıdaki DNS 1 ve DNS 2 değerlerini sırasıyla Google’ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. ya da OpenDNS’in 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 değerleri ile değiştirin.
  6. İnternet bağlantınızı kapatın ve tekrar açın.

android2

 

Tarayıcı tabanlı çözümler

Opera Tarayıcı

Popüler tarayıcılardan Opera, kullanıcılara off-road mod adı verilen oldukça kolay bir yöntemle farklı yöntemlere başvurmadan erişim elde etme imkanı sağlıyor. Opera tarayıcıyı buradan indirebilirsiniz.

offroad

 

Google Chrome ZenMate Eklentisi

Google Chrome için sunulan ZenMate tarayıcı tabanlı bir VPN çözümü. Birkaç adımda kolayca kurulabilen ZenMate’i tarayıcınıza nasıl ekleyeceğinizi aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Stealthy

Hem Google Chrome hem de Mozilla Firefox versiyonu bulunan Stealthy, tıpkı ZenMate gibi tarayıcı tabanlı bir VPN eklentisi.

ste

Tor Browser

Son dönemin en popüler güvenli tarayıcılarından biri olan Tor’da TOR Ağı’na dahil olunduğu durumda kullanıcının internet’e gönderdiği ve oradan çağırdığı bilgiler parçalar halinde şifrelenerek, diğer TOR kullanıcılarının bilgisayarları üstünden gönderiliyor. Bu yöntemle kullanıcıların denetimi ve takibi zorlaşıyor.

TOR’u bilgisayarınıza buradan indirdikten sonra aşağıdaki adımları izleyin.

tor1

tor2

tor3

VPN Alternatifleri

HotSpot Shield

Türkiye’de en çok tercih edilen VPN sağlayıcı araçlardan biri olan HotSpot Shield, Aylık beş dolar veya yıllık 30 dolar gibi ücretler karşılığında satın alınabiliyor. Para vermek istemeyen kullanıcılar için ise, ücretsiz bir sürüm mevcut ancak hemen belirtelim bu sürümde sadece Amerika sunucusundan bağlantı veriliyor ve reklamları da beraberinde getiriyor.

hotspot

Onavo

iPhone ve iPad kullanıcıları için sunulan Onavo Apple cihazları için oldukça iyi bir VPN aracı. Kotalı internet kullanıcıları için mobil verileri %80′e kadar sıkıştırabilen Onavo, engellemeleri aşabiliyor ve anonim kalmayı sağlayabiliyor. Ücretsiz olan Onavo’yu buradan indirilebilirsiniz.

onavo

TunnelBear

TunnelBear basit bir VPN programı. TunnelBear’ı farklı kılan durduk yere bilgisayarınızı trojan dolduran programlardan olmaması. Kullanımı ise çok basit; sol üstte duran anahtarı “off”tan “on”a getiriyoruz, karşımıza çıkan “Bu uyarıya güveniyorum.” kısmını seçip “Tamam”a basıyoruz. Artık dilediğiniz siteye ulaşabilirsiniz.

Bu arada TunnelBear Gezi Parkı olaylarında olduğu gibi Türkiye’deki kullanıcılar için tekrar sınırsız hizmet vereceğini açıkladı.

tunnelbear

Related posts:

Aç Kal - Budala Kal: Steve Jobs.. Her daim saf biri..
Ve İşte Sahnede Windows 10
Google’ dan Eğitim Teknolojileri Adına Yeni Proje..

Etiketler:, , , ,

Posted in Bilişim and Dijital Yaşam Sesleri by admin on Mart 21st, 2014 at 14:04.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting