Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter Kullanıcıları Daha Eğitimli ve Daha Genç

Sosyal medya ve haberler arasındaki ilişkiyi inceleyen Pew Research Center‘in yaptığı son araştırma ABD’li kullanıcıların %8′inin haberleri takip etmek için Twitter‘i kullandığını ortaya koyuyor. Bu da Twitter’in gerçek zamanlı bir haber kaynağı olarak iddiasını hala sürdürdüğünün bir kanıtı olarak ortaya çıkıyor. Gelelim araştırmanın rakamsal boyutlarına:

ABD’li yetişkinlerin %30′u haberleri Facebook‘tan almayı tercih ederken, %16′lık bir Twitter kullanıcı oranına sahip ABD’de, bu kullanıcıların yarısı Twitter’i bir haber takip etme kanalı olarak görüyor. Yani diğer bir deyişle, her 10 kişiden 1′i Twitter üzerinden güncel haberleri takip ettiğini belirtiyor.

Araştırma ayrıca Twitter’da kullanıcıların %85′inin haberleri mobil cihazlarından takip ettiğini gösteriyor. Bu oran Facebook kullanıcıları arasında ise %64 civarında. Buna ek olarak;  Twitter üzerinden haber takip eden kullanıcılar, Facebook kullanıcılarına oranla daha eğitimli ve daha genç.

Kullanıcıları yaş profiline gelindiğinde ise; Twitter kullanıcıların %45′i 18 ile 29 yaş arasındayken, Facebook kullanıcılarının ise %34′ü bu yaş aralığında. 65 yaş ve üstü Twitter kullanıcılarının oranı ise sadece %2 iken, Facebook’ta bu oran biraz daha artıp, %7 olarak karşımıza çıkıyor. Zira daha önceki araştırmalar da Facebook yaş ortalamasının arttığını ve artık gençlerin Facebook’tan uzaklaşarak diğer sosyal ağlara yöneldiğini gösteriyordu. Hatta hatırlayacaksınız Facebook da bunu kabul etmiş ve Facebook’un gençler arasındaki popülaritesinin azaldığını dile getirmişti.

Sosyal medya servislerinin dev isimlerine eğitim seviyesi açısından bakarsak; Twitter yine Facebook’a fark atıyor. Twitter haber takipçilerinin %40′ı yani her 10 kullanıcıdan 4′ü, en az bir lisans programından mezun. Facebook’ta ise bu durum %30′lara kadar iniyor. Sonuç olarak sosyal ağ üzerinden haber takip etme konusunda Twitter Facebook’un gerisinden gelse bile Twitter kullanıcılarının daha genç, daha eğitimli ve daha mobil odaklı olduğu gerçeği de yapılan bu araştırma ile bir daha gözlerimizin önüne serilmiş oluyor.

Twitter-Haber-Takipçileri-Profili

Related posts:

Whatsapp’ ta Sesli Mesaj Devri..
Çağrı Merkezlerindeki Gereksiz Beklemeye Son: Tuşla
Google AdSense Eklentisi WordPress’te..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım by admin on Kasım 7th, 2013 at 10:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting