Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter, Kriz Anlarında Acil Uyarı Merkezine Dönüşecek..

Twitter, doğal afetler gibi kriz anlarında kullanıcıların birbirine mesaj gönderebilmelerine olanak sağlayan bir acil durum uyarı servisi geliştirdiğini duyurdu. Hepinizin de bildiği gibi geçmişte farklı ülkelerde yaşanan doğal afetlerde, toplumun ana iletişim araçlarından biri haline gelen sosyal ağ, “Twitter Alerts” yani “Twitter Uyarıları” adı verilen özelliğiyle acil durumlarda doğru bilgi paylaşımı konusunda kullanıcılara daha faydalı olabilecek.

Olası afet durumlarında insanlar arasında yaşanan panik, bilgi ve yardım paylaşımının yanı sıra kurumları da yanlış yönlendirebilecek bir bilgi kirliliğine yol açabiliyor. Twitter, Alerts özelliğiyle hem bu durumun önüne geçmek hem de kurumların duyurularını resmi ağızdan direkt olarak kullanıcılarına ulaştırmayı hedefliyor.

Sosyal ağ fenomeni yaptığı açıklamada, kullanıcılarının bu program dahilinde Dünya Sağlık Örgütü’ nden, yerel güvenlik güçlerine kadar insanlara resmi uyarı sağlayabilecek kurumlardan acil durum bildirileri alabilmeleri için programa kayıt olabileceklerini belirtti.

Açıklamaya göre söz konusu uyarı sistemi ile, kullanıcılara Twitter üzerinden anlık bildirim ya da metin mesajı gönderilecek. Bununla birlikte kullanıcılar, Twitter akışında da üzerinde sarı bir çan ikonunun bulunduğu uyarı tweet’ leri de alabilecekler.

Twitter’ in şu an için güvenlik altyapısı nedeniyle sınırlı tuttuğu kurumlardan acil durum uyarısı almak için ise; FEMA gibi programa dahil edilmiş organizasyonların, Alert sayfalarını ziyaret edip kayıt olmanız gerekiyor. Kurumların uyarı sayfalarına “twitter.com/[username]/alerts” adresinden de faydalanarak ulaşmak mümkün.

Söz konusu hesapların, acil durumlar dışında kullanıcıları rahatsız etmeyeceğinin altını çizen Twitter, hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıl Japonya’ daki kullanıcıların acil durumlarda bilgi almak için yararlanabileceği Lifeline projesini de hayata geçirmişti.

twitter-alertss

Related posts:

Beklenen Kitap: Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya! çıktı..
YouTube’ dan Videolara Slow-Motion Seçeneği..
Çevrimiçi Değilsek Sudan Çıkmış Balığız..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Eylül 28th, 2013 at 10:08.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting