Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Twitter’ in Haritası Tweetping’ te Türkiye Işıl Işıl..

Kullanıcı sayısı 700 milyona yaklaşan ve her gün 50 milyon mesaj atılan Twitter, artık 7/24 harita üzerinde takip edilebilecek.

Fransız yazılım geliştiricisi Franck Ernewein Twitter’ ın nabzını tutan bir harita geliştirdi. Ernewein’ in hazırladığı Tweetping, dünyanın dört bir yanında atılan tweet’ leri gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Tweet aktivitesinin harita üzerindeki parlaklıkla ifade edildiği Tweetping.net, aynı zamanda mikroblog sitesindeki hareketliliği gerçek zamanlı istatistiklerle sunuyor.

Tweet akışını gösteren haritada Türkiye’ nin en aktif bölgelerden biri olduğu dikkat çekiyor. Haritada, ABD’ nin Batı Yakası, Batı Avrupa, Endonezya ve Japonya tweet’ lerin en aktif olduğu diğer bölgeler olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda, Arap Yarımadası, Güney Amerika’ nın kıyı kesimleri ve Çin’in kıyı kesimleri de Twitter kullanıcılarının aktif olduğu bölgeler olarak beliriyor. Kuzey ve Orta Afrika ile Orta Asya ise tweet bakımından karanlığa gömülmüş durumda.

TWITTER’ IN DİJİTAL GÖRÜNÜMÜ

Daily Mail’ in haberine göre, Tweetping.net, verileri kıtalara göre bölüyor, tweet sayısını, kelimeleri ve karakterleri gösteriyor. İstatistikler, Kuzey-Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya olarak kategorize edilmiş. Kategori tablosunu kapatarak, haritaya daha net bakabiliyorsunuz. Tweetping, sürekli değişen hashtag’ leri de gösteriyor.

The Atlantic dergisi, Tweetping’ i, ‘ışığın parıtısıyla Twitter’ ın dijital hareketlerini ortaya çıkaran harita’ olarak tanımlıyor. Ancak, haritada parıldayan kısımların yanı sıra karanlığa gömülmüş yerler de kendini gösteriyor.

Ernewein, Tweetping’ i sadece birkaç gün hayata geçirmiş olsa da, site şimdiden büyük bir ilgiyle karşılaştı. Fransız yazılım geliştiricisi, Tweetping’ in küçük bir sunucu üzerinde çalıştığını ve birkaç gün içinde oluşan trafiği kaldırmakta zorlandığını belirtti. Ernewein, artan ilgiyle beraber daha büyük bir sunucu kullanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bu arada Twitter takipçileri için de küçük bir bilgi verelim; Twitter’ in kullanıcı sayısı 2012’de 650 milyonu geride bıraktı. Saniyede 600 tweet’ in atıldığı bu sosyal paylaşım sitesinin, geçtiğimiz haftalarda gerçek zamanlı video paylaşım hizmeti olan Vine uygulamasını da hayata geçirdi.

Related posts:

Türkiye'nin İlk Sosyal Tv Ağı Yayında
Facebook' ta Onaylanmış Hesap ve Profil Dönemi..
Sosyal Medya Güvenliği İçin Paylaşımlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Ocak 30th, 2013 at 21:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting