Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Türkiye Bilimler Akademisi Çocuklar İçin Sosyal Ağ Geliştiriyor..

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) çocuklar için yeni bir sosyal ağ geliştiriyor. Başbakanlığa bağlı olarak çalışan bilimsel kuruluşlardan biri olan TÜBA’nın bu yeni geliştirdiği sosyal ağ projesi, çocukların teknolojiye ulaşımını kolaylaştırırken, sanal dünyanın zararlı etkilerini de azaltmayı hedefliyor.

Akademinin 5-13 yaş grubunu kapsayan çocuklar için geliştirdiği bu sosyal ağ; sohbet, oyun, görüntü paylaşımı ve farklı dil seçenekleri gibi özelliklere sahip olacak. Tabi tahmin edilebileceği gibi ebeveynler platformu kontrol altında tutabilecek. Bu noktada pedagoglardan da destek almak mümkün olacak.

Farklı ülke ve kültürlere sahip çocukları bir araya getirmeyi hedefleyen sosyal ağ projesi, sosyal medyada karşılaştığımız popüler özellikleri minik kullanıcılara sunacak. Yazılı ve görsel içeriklerin paylaşılabileceği bu platformda; çocuklar eğitici ve zeka geliştirici yönleri bulunan özgün etkinlikler gerçekleştirebilecek.

çocuk-ve-internet

TÜBA’nın 2014 Performans Programı‘nda yer alan bilgilere göre sosyal ağda “Çocuğunuz İnternette” şeklinde bir arayüz yer alacak. Bu arayüz ile, ebeveynler çocuklarının sanal dünyadaki etkileşimiyle ilgili analiz raporlarına ulaşabilip, gelişimlerini geçmişe dönük olarak sorgulayabilecek.

Platformun özelliklerinden bazıları ise şöyle:

  • Çocuk, kendi oluşturacağı profil sayfasından platformu rahatlıkla kontrol ederek, fonksiyonlara bu sayfadan ulaşabilecek.
  • Online olarak görsel içerikler depolayabilecek; bu görselleri, hikâyelerine veya günlüğüne ekleyebilip saklayabilecek.
  • Platform eğitim için de kullanılacak. Sistem özellikle internet ve bilişim teknolojileri eğitimi için araç olacak.
  • Tek sayfa üzerinde tek başına veya arkadaşlarıyla oyun oynayıp, aldığı puanları paylaşabilecek, diğerlerini görebilecek.
  • Çocuk TV üzerinden videolar izleyebilecek. Farklı ülkelerden, farklı dilleri konuşan çocuklar birbirleriyle interaktif sohbet edebilecek.

Günümüzde çocukların sosyal medya ile tanışma yaşı ve kullanma alışkanları pedagoglar ve ebeveynler açısından tartışmalı bir konu. Zira geçtiğimiz günlerde TÜİK’in açıkladığı rapora göre, Türkiye’de internet kullanmaya başlama yaşı dokuza inmiş durumda. Aynı şekilde çocuklar akıllı telefonlarla da 10 yaşında tanışıyor. Dolayısıyla bu sosyal ağ fikri ailelerin içini rahatlatma konusunda ikna edici bir fikir olabilir ancak proje aynı zamanda bundan böyle çocukların da fişleneceği sinyalini de vermiyor değil.

Related posts:

İşte Facebook Kısa Yolları..
İşte "Sosyal" Mağaza..
Facebook, 1 Milyar Kullanıcıyı Aştı..

Etiketler:, , , ,

Posted in Sosyal Medya by admin on Mayıs 2nd, 2014 at 13:56.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting