Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Sosyal Medyanın Anti Sosyal Ağı:Cloak

Cloak, kendisini “incognito for real life” sloganıyla tanıtan tabiri caizse asosyal bir ağ. Brian Moore ve Chris Baker tarafından geliştirilen Cloak’un hem çalışma prensibi hem de kullanılma amacı ise çok ilginç. Foursquare ve Instagram verilerinden bir harita oluşturan uygulama, bu sosyal ağların aksine, arkadaşlarından uzaklaşmak isteyenlere yardımcı oluyor.

Henüz çok yeni bir uygulama olan Cloak’u Foursquare’in zıttı bir uygulama olarak düşünmek mümkün. Bilindiği üzere Foursquare, özellikle Türkiye’de kullanıcıların sosyalleşmek için en çok tercih ettiği uygulamalardan biri. Cloak ise, her yerde birine rastlamak istemeyen hatta ne yaptığını gizlemek isteyen sosyal ağ kullanıcılara hitap ediyor.

cloak1

Arkadaşlarınızın ya da tanıdıklarınızın nerede ne yaptığını öğrenebildiğiniz bu uygulamada, karşılaşmak istemeyeceğiniz birisi hakkında (örneğin eski sevgiliniz, patronunuz ya da abiniz gibi) net lokasyon bilgisi alabiliyorsunuz. Uygulama bu bilgileri size bildirimlerle veriyor.

Foursquare veya Instagram hesabınızla bağlanabildiğiniz uygulamada, yakınınızda bulunan kişileri görebiliyor, karşılaşmak istemediğiniz kişileri işaretleyerek Cloak’un sizi uyarmasını sağlayabiliyorsunuz. Standart olarak işaretlenen kişiler 80 metre yakınınıza geldiğinde siz de bildirim alıyorsunuz. Tabi uygulamadan bu mesafeyi değiştirebilmeniz de mümkün.

Cloak şimdilik sadece iPhone ve iPad’ler için geliştirilmiş ücretsiz bir uygulama. Şimdiden anti sosyal ağ olarak nitelendirilen bu uygulamanın kullanıcılardan ilgi görüp görmeyeceğini ise zamanla göreceğiz.

cloak2

Related posts:

Linkedln’de En Hızlı Büyüyen Ülke: Türkiye
Twitter Kullanıcıları Daha Eğitimli ve Daha Genç
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..

Etiketler:, , , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Mart 20th, 2014 at 12:47.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting