Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Sosyal Medya/ Mobil Medya Konferansı 03.12.2011 Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yazısı

Mobilim, Sosyalim  Semineri ‘Dijital Yerliler (*) Bu İşi Biliyor’

 

Okuldayken tahtaya kalkmayı hiç sevmezdim. Ayrıca  tahtaya kalkanlara da sinir olurdum. Allah’ın sopası yok ya! Okulu bitirdikten sonra tahtadan indiğim zamanlar nadirdir.  15 yıla yakın süredir seminerlere  giden, düzenleyen biri olarak (300’den fazla.). Bazıları da dünyanın anlı şanlı şirketlerinindi, ne yalan söyleyeyim, bir çoğunluğu da bizim düzenlediğimiz seminerlerdi. Hiç biri Bilişim Eğitmenlerinin (*) düzenlediği kadar güzel değildi.

 

3 Aralık 2011 sabahı derneğimizin gönüllü çalışanı Fikret Kalfaoğlu (zaman zaman ailesinini bile dernekte çalıştırıyor), TBD İstanbul’da herkesin arkasını toplayan, bizim her şeyimiz Nesrin Hanım’ın yaptırdığı sertifikaları alarak yola çıktık. Gerçek Sosyal Medyacılar( Kendileri güncel yaşamda da sosyaller) Salih Seçkin Sevinç, Ali Altıparmak ve onların dahi misafiri Selim Taha Bebek ile birlikte Bursa yollarına koyulduk. Salih,  yol boyunca bize yaptığı güzel müziklerle sanırım günün en şanslı şoförüydüm…

 

Ali Osman Sönmez  TEM Lisesi’nin 300 metreye varan koridorlarında 20 metre aralıklarla dizilen gülen yüzlü, yol gösteren, öğrencileri görünce hepimizde tebessümler belirdi. Genç yazar, öğretmen, programcı Tuğçe Çamsarı, profesyonel bir sunucu edasıyla programı açtı. (Bu kızda neye el atsa onu mükemmel yapıyor.). Sunum başlangıcındaki videolar, sunumlar arasındaki kısa videolar, hepimizi büyüledi.

Eğitmen Hasan Durmaz, öğrencileriyle çektiği komik kliplerle bizleri güldürerek, bilgilendirdi.  Eğitmen Elif Yaşar, İnsan Kaynaklarına ait konuyu çok titizlikle araştırmış olduğu çok net görülüyordu.

 

Okul Müdürümüz, konuya, personellerine ve öğrencilerine verdiği önemi 20 yılı aşkın öğretmenlik yaşamımdaki nadir anlardandı.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü öğrencisi ‘Dilek Öztürk’ün Sunduğu ‘Gönülden Gönüle Sosyal Medya Projesi’, Gönüllüğün yeni boyutunu önümüze serdi..

 

Günün sürpriz konuşmacısı 61 yaşındaki öğretmen, Sosyal Medya’yı Türkiye’de örnek kullananların başında yer alır sanırım. Ne de olmazsa ‘Eski Toprak’.. Eski ve eskimeyen öğretmenlerimizden orada bize yine ders verdi. Ağzına ve ayağına sağlık…

 

Tuğçe Çamsarı, organizasyonu  tek kelimeyle bir orkestra şefi gibi yönetti.  Bir kez daha inandım ki, bizim gençlere fırsat verdiğimizde yarattığı harikaları şaşkınlıkla izleyeceğiz.

 

En çok takdiri de bir Cumartesi günü izlemeye gelen 12 yaşından 70 yaşına kadar gördüğüm muhteşem kalabalık aldı.

 

 

 

Sözlerimi sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum. ‘Çocuklar, sizin attığınız oklardır. Oklar, her zaman yaylardan ileri düşer. Çocukları kendinize benzetmeye çalışmayın, siz onlara benzeyin’, Halil Cibran.

 

(*): Dijital Yerliler, İnternet ile 10’lu yaşlarda tanışmışlar. İnternet’in doğasında büyüyen insanlar. Bursa’daki öğretmenlerin hepsi 30 yaşın altında ve İnternet’in dinamiklerini iyi bilen kişiler. Öğrencileri çok şanslılar..

 

(*) Eğitmen: Öğretmekle, eğitmek çok farklı şeyler.. Öğretmen, bir bilgiyi başkasına aktarmaktır. Eğitmen ise her şeyden önce öğrenciyi yaşama hazırlamaktır. Bursa’da öğrencilerin öğretmenlerinin gözlerinin içine gülerek baktıklarını görünce, işte bunlar eğitmen dedim.

 

Saygı ve sevgilerimle,

Levent Karadağ

Related posts:

Wibbitz ile Haber Metinleri Kısa Videolara Dönüşüyor..
Twitter, Kriz Anlarında Acil Uyarı Merkezine Dönüşecek..
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..

Etiketler:, , , , , ,

Posted in Bilişim and Kişisel and Sosyal Medya by admin on Şubat 1st, 2012 at 20:08.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting