Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Rosa Luxemburg (1871-1919)

Avrupa komunizminin anası

Devrimci lider, gazeteci, sosyalist teorisyen. Kendini her zaman işçi sınıfı ülkesinin vatandaşı oalrak gördü. Kitlesel eylemin, spontanlığın ve işçi sınıfı demokrasisinin savunucusu oldu. Revizyonistlere ve onların lideri Eduart Bernstein’ a yönelik eleştirileri Avrupa politik düşüncesine yaptığı en büyük katkı kabul edildi. Ömrü hapislerde, sigara dumanı kaplı, kasvetli salonlarda geçti. İnsancıl bir sosyalist anlayışı için çarpıştı; mücadeleye adanmış hayatı, bir kanalda sona erdi. Öleli nerdeyse bir asır oldu. Lakin ismi, düşünen beyinlerde hiç ölmedi.: Rosa Luxemburg.

 

  • Bertolt Brecht’ in onun için yazdığı ve kendisine ‘ Kızıl Rosa’ diye hitap ettiği şiir çok popülerdir.
  • Troçkist tarihçi- yazar Isaac Deutscher, Rosa hakkında ” Onun öldürülmesiyle Hohenzollern Almanyası son zaferini kutladı. Nazi Almanyası ise ilk” diye konuşmuştu.
  • 1986 yılında Margareta von Trotta imzalı ve Luxemburg’ u Barbara Sukowa’ nın oynadığı  ‘ Rosa Luxemburg’  isimli film büyük ticari başarı elde etti.
  • Polonya ve Almanya sol hareketlerinin yıldızıydı. Lenin’ e kafa tutabilen ender isimlerden biriydi. Onun dışardan bilinç yükleme fikrine katılmamış, işçi sınıfının kendiliğinden doğruya ulaşacağına inanmıştı. Kimilerine göre Avrupa’ da kominizmin gerçek lideri Lenin değil, oydu.
  • Kitlesel eylemlerinin sonucuna giden en iyi yollardan biri olduğuna inandı. Genel grevin işçilerin sosyal haklar kazanmalarını sağlayacak bir yol olduğunu savundu.

” Özgürlük her zaman ve sadece farklı düşünebilenler için özgürlüktür.” Rosa Luxemburg

Related posts:

Harriet Beecher Stowe ( 1811 - 1896 )
Mata Hari (1876- 1917)
Cleopatra (MÖ 69-30)

Etiketler:, , ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 27th, 2011 at 01:48.

Add a comment

Previous Post:   Next Post:

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting