Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Rakibi “Like” Edenin “Dislike” Durumu!

Twitter‘ de paylaşılan anlık durum iletileri yüzünden açılan davaları çok duyduk bugüne kadar. Peki, siz hiç Facebook Beğen tuşunun suç unsuru olarak kabul edilebileceğini düşünmüş müydünüz?

Her şey Amerika’da bir çalışanın, patronunun rakibinin fotoğrafını kişisel Facebook sayfasında paylaşması ve bu fotoğrafı beğenmesi sonucu başladı. Bu eylem sonucunda patron çalışanını işten çıkararak ilginç bir davanın başlatılmasına neden oldu.

Dava sonucu mahkeme Facebook üzerinden yapılan beğenme eyleminin ifade özgürlüğü kapsamına girmeyeceği kararına vardı. Facebook ise bu durum karşısında tamamen farklı bir görüşte. Davayı desteklemek adına bahçe tabelalarının 1994 yılında mahkeme kararıyla ifade özgürlüğü kapsamına alınmasını gösterecek olan Facebook  ‘ Beğen ‘ in ” ifade özgürlüğü” olması için karşı dava açma hazırlığında.

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu özellik sosyologlar tarafından bir bakıma kişiliğimizin yansıması olarak nitelendiriliyor. Beğendiğimiz resimler, ürünler, videolar yaşam şeklimizin, büyüdüğümüz kültürün yansıması olabilmekte. Bu anlamda Facebook beğen tuşu çok farklı anlamlar ifade edebilmekte. Belki de bilinçaltımızın bir göstergesi, kim bilir..

Related posts:

Dikkat! Bu Tweet Kendini Birazdan İmha Edecek!
Twitter,Tweet’lere Tarih Aralığına Göre Arama Özelliği Getirdi..
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..

Etiketler:, , , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Mayıs 23rd, 2013 at 22:09.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting