Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Rahibe Teresa (1910 – 1997)

 

Genellikle Hintli olduğu sanılsa da Omanlı idaresindeki Makedonya’ da doğdu. Sade bi hayat sürüp, olağanüstü şeyler yapabilme yeteneğiyle tarihe geçen nadir insanlardan oldu. Kendi ifadesiyle, ‘ her doyurduğu açta Tanrı’ yı doyuruyor, her baktığı hastada Tanrı’ nın yaralarını sarıyor, başını okşadığı her yetimde, Tanrı’ ya dokunuyor’ du. Tüm ömrünü, ‘düşküne yardım’ a adayan bu kadın için söylenecek çok şey yoktu aslında. Milyarca dolarlık iyilik imparatorluğunun başında olmasına rağmen, hayata gözlerini yumduğunda, değeri sadece 1 dolar olan mütevazi elbisesi vardı üzerinde. O, yardım meleği Rahibe Teresa’ ydı.

 

 

 

 

 

 

  • ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’ nin düzenlediği bir toplantıda ” SAdece daha iyi yaşamak için bir çocuğu öldürüyorlar. Lütfen çocuğu öldürmeyin. Ben onu istiyorum. Onu bana verin.” diyerek salondakileri şaşırtan bir konuşma yapmıştı.
  • 1979′ da Nobel Barış Ödülü’ ne layık görüldü. Ancak ödülü alırken geleneksel tören anlayışına aykırı bir tutum izleyerek ziyafet verilmesini istemedi ve 6 bin dolarlık fonun Kalkütalı yoksullara bağışlanmasını talep etti.
  • 1971′ de Papa VI. Paul tarafından Papa 23. John Barış Ödülü’ ne layık görüldü.
  • Aralarında ABD’ nin en önemli sivil nişanı olan Özgürlük Madalyası’ nın da olduğu 124 uluslararası ödül aldı.
  • Amerikan başkanlarından Reagan’ ı, Etiyopya’ daki kıtlığa müdahale etmesi için ikna etti.
  • Gallup tarafından yapılan birçok ankette ‘ 20. yüzyılın en çok hayran olunan kişisi seçildi.
  • Milyarlarca dolarlık yardım trafiğini yönetmesine rağmen, ölene kadar üzerinden çıkarmadığı rahibe elbisesinin değeri 1 dolardı!
  • Uçak yolculuklarından sonra bile, uçakta ikram edilen dokunulmamış yemekleri topluyor, ihtiyaç sahiplerine götürüyordu.

Related posts:

Tarihi Değiştiren Kadınlar
Hürrem Sultan (1506-1558)
Mata Hari (1876- 1917)

Etiketler:, ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 22nd, 2011 at 10:45.

Add a comment

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting