Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Popüler Restoran Arama Motoru Zomato Türkiye’de..

zomato

Hindistan çıkışlı popüler restoran arama motoru Zomato, başlangıç Ankara ve İstanbul lokasyonları ile Türkiye’ye giriş yapıyor. 11 ülkenin 35 şehrinde 160 binden fazla restoran için kullanıcılarına detaylı bilgiler sunan restoran rehberi Zomato, ülkemizde çokça bilinen YelpTripAdvisorMekanist ve kısmen Foursquare’e rakip olacak.

Kullanıcılarına restoranlarla ilgili fotoğraf, menü ile birlikte harita bilgisi de sunabilen Zomato, kullanıcı yorumlarını, oylamaları ve diğer tavsiyeleri takip etme gibi özellikleriyle dikkat çeken bir uygulama.

Web sitesinin yanı sıra Android, iOS, Windows Phone ve BlackBerry uygulamalarıyla da sosyal medya kullanıcılarına ulaşan Zomato’nun Türkiye’de hizmet vereceği ilk şehirler şimdilik İstanbul ve Ankara olacak. İstanbul’da 16 bin, Ankara’da ise 4 binin üzerinde yeme-içme mekanı için menü, fotoğraf, yol tarifi, iletişim bilgisi, kullanıcı yorumu ve restoran puanlamalarını içeren bir bilgi kaynağını kullanıcılara sunacak Zomato’nun bir diğer güzel tarafı da Türkçe dil seçeneğine de sahip olması.

Müşteri yorumlarıyla birlikte menülerin, resimlerin ve yol tariflerinin de öne çıkarıldığı Zomato, bütün bu gerekli içeriği ekipleri ile kendisi topluyor. Uygulamada yorumlar ve puanlandırmalar ise kullanıcılar tarafından yapılıyor.

zomato2

Zomato mobil uygulamaları ile kullanıcılar fiziksel konumlarına ve kişisel tercihlerine göre filtreleme yapıp, en iyi restoranlara ulaşabiliyor. 15 milyondan fazla aylık kullanıcısı bulunan Zomato, aynı zamanda restoran ve barları ilgilendiren ve bu yöndeki hedef kitlelerine yönelik reklam seçenekleri sunuyor. Bu sayede restoran ve barlar, pazar içerisinde hedef kitlelerine rahatça ulaşma imkanı yakalıyor.

Zomato’da benzer diğer uygulamalardaki gibi kullanıcılar birbirlerini takip edebiliyor, fotoğraflar yükleyebiliyor, yorum yapıp fotoğrafları, yorumları değerlendirebiliyor ve diğer restoran keşif uygulamalarından biraz farklı olarak birbirleri ile direkt mesajlaşma sistemi üzerinden iletişime geçerek tecrübelerini paylaşabiliyorlar.

Türkiye ile birlikte Brezilya (Sao Paulo) ve Endonezya (Jakarta) operasyonlarını da başlatan Zomato’nun Türkiye’de de hızla gelişen restoran keşif ve değerlendirme uygulamaları pazarındaki iddialı oyunculardan biri olacağını söyleyebiliriz.

 

Related posts:

Çapulcu’lara “Tencere-Tava” Uygulaması..
Her Sosyal Ağa Uygun Görsel Yaratma Aracı: Social Media Image Maker
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım by admin on Kasım 8th, 2013 at 11:15.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting