Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Off Dedirten Sağlık Haberleri..

Tabii ki sıhhatli olmayı, işin ehillerinden doğtu yolllarını duymak istiyoruz. Ama işte medyanın popüler sağlık haberleri dünyasında ara ara da kayboluyoruz.

1. Çay beyne faydalı

Gazetede 10 gün arayla çıkan haberlere bakılırsa çay dünyanın en faydalı içeceği. Hem siyah hem de yeşil çayda bulunan aminoasitler ve çayın içerdiği kafein miktarının yaptığı etkiyi ölçen uzmanlar, çay içenlerin daha verimli çalıştığını, yorgunluk hissinin azaldığını söylüyor. Bunca yıldır çay içiyoruz, daha somut fayda göremedik.

 

2. Acı çikolatanın tatlı sonuçları

Bitter çikolata kalbi koruyor, tansiyonu düşürüyor, mutluluk aşılıyor, afrodizyak etki yapıyor. Miktar bütün haberlerde ‘bir parça’ olarak geçiyor. O parçanın ölçüsü kime göre ve nasıl belirleniyor? Ve o çikolataların ne kadarı kilo oalrak dönüyor?

3. Temel mesele:Afrodizyak

Ot olur, toz olur, sebze olur, meyve olur.. Cİnsel fonksiyonlarda bir hareketlilik yaratıyor mu, afrodizyak etkisi var mı? Tarihten bugüne uzanan biir çerçevede neyin o işe yaradığı sayısız habere konu olmuştur. Bİn defa yazılsın, yine okunur, yine okunur.

4. Bütün gün kahve içmek gerek

Günde dört- altı fincan kahve, diyabet riskini yüzde 30 düşürüyor. Üç fincan kahve, astımsız bir yaşam sürmenizi sağlıyor. Hafızayı güçlü tutuyor. Bİr fincan kahve içen erkeklerin parkinson hastalığı riski, yüzde 40′ a varan oranlarda azalıyor. Her gün bu kadar çok kahve içenin midesi ne oluyor, bilinmiyor.

5. Bir kadeh şarabın sırrı

Bu konuda o kadar çok fikir beyan edildi ki, şimdi günde bir kadeh kırmızı şarap kalbe iyi mi geliyor, kötü mü? Bİr kadehle alkolizmin arasında mesafe görmeyenler için zaten şarabı sağlıkla anmak sağlıksızlığın ta kendisi.

6. Domatesin yararları

Domatesde şaibeli besinlerimizdendir. Daha meyve mi, sebze mi belli olmadığı gibi, sağlığa yararları da tartışma konusudur. Tekrarlanan araştırmalar dizisi yüzünden domatesin başrolde olduğu sağlık haberleri çok görülür.

7. Tuzlu tartışma

Abartmanın zararı varsa da, insan vücudunun bir miktar tuza ihtiyacı var diye bilirdik. Şimdi tuzun kamusal mekanlarda yasaklanması konuşuluyor. Bu tuz olayı da çok net değil.

8. Seks- kalori cetveli

Sekse teşvik etmek maksatlı haberler mi bundan emin değilim. Bir sevişmede yakılan kalori hesabı, bilmem kaç kilometre koşmaya denk düşürülerek hep karşımıza çıkar. Spor boşa mı demek istiyorsunuz?

9. Dünyanın en yaşlısı kim?

Bu gezegende yaşayan en yaşlı insanın kim oludğunu tespit eden bir merci var mı acaba? Durmadan başka birileri çıkıyor en yaşlı olarak. Bize mi öyle geliyor?

10. Çağımızın vebası

Bu kalıp popüler sağlık haberlerinde çok kullanılır ama veba duruma göre değişir. Çağımızın vebsı kanser mi, obezite mi, yoksa stres mi? Yoksa artık birden fazla mı veba ver? Ne pis çağmış..

11. Elma mucizesi

Elinde taze bir elmayla parlak ciltli, genç bir kadın fotoğrafı eşlik eder bu habere muhakkak. İçerik çoğu kez günde bir elmanın mideye, cilde ve beyne dahi çok iyi geldiği yönündedir. Faydası yoksa da dert değil, “Bu kadar elmayı boşa mı yedik?” demeyecek kadar sevilecek bir meyve. ( Kendi sevilenler listemden uzak tuttuğum halde!)

12. Su miktarı muamması

suyun faydalı bir şey olduğu kesin ama galiba bünyeye göre değişen bir yanı da var. ‘ Günde şu kadar su şart’ haberleri bazen içini daraltıyor insanın. Sanki ne kadar fazla içilirse o kadar iyi gibi düşünenlerin çok haklı olmadığı da açık. Beş litre içmeyiniz.

13. Hollywood yıldızlarının gençlik sırrı

Tabii ki asıl hikaye bu ‘ gençlik sırrı’ nın Türkiye’ de satılamya başlanması. Yakın zamanda Mel Gİbson’ ın genç kalma sırrı olan ürünün geldiği müjdelenmişti. Krem de olur, fitness cihazı da. Mühim olan yıldızı parlak bir ismin sırlarından birine ortak olmak.

14. Türk doktordan kansere çare

Çoğu kez ABD’ de mesai yapmakta olan Türk doktorlaran gelir müjdeli haber. Bİr- iki ayda bir, genç bir Türk doktoru bir şeylere çare bulur, arada buralarda kıymetlerinin bilinmediğinden de dem vurulur. İçeriği hiçbir zaman tam anlamayız, yine de uzaklardaki başarısıyla göğsimiz bir güzel kabarır.

15. Yumurta mı kolostrolden..

Yumurta kolostrol deposu mudur yoksa hayat iksiri mi? Yıllardır buna karar verilemedi. Kimileri sağlıklı bir yaşam için haftada en az dört gün yumurta yemeyi öneriyor. Kİmileri de yumurta kolostrol deposudur diyor. Tam yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan durumu..

16. 100 yıl yaşamanın sırları

Sanki insanlığın büyük bir kısmı ‘ mutlu mesut’ yaşıyormuş gibi, bir de bu hayatın 100 yıl sürmesinin iyi bir şey olduğu söyleniyor. Diyelim ki 100 yıl yaşadık. Emeklilik yaşı 90 olur. Çalış dur..

17. Gülmek ömür uzatır

En fazla inanmak istediğimiz sağlık haberi, içinde kahkaha geçenleri galiba. Gülmek neticede en eğlenceli sağlık tavsiyesi, bir de ömür uzatıyorsa..

18. Kırmızı et zararlı

Mümkünse yanına yaklaşmayın, kasaplık mesleği de tarihe gömülsün! Tansiyonu çıkarıyor, kolostrolü artırıyor, yağlanmaya sebep oluyor, mide fesatı geçirtiyor, şekeri çıkartıyor.. Ama bir yandan da kırmızı et kan değerleri düşüyor, kafamız çalışmıyor. Yani?

19. Kanserin şifresi çözüldü

Hiç hafife alınası yanı yok. Tam da bu yüzden her çeşit kanserin şifrelerinin çözüldüğü ya da nihai çözüme sadece bir adım kaldığı yönünde haberler kafamızı karıştırıyor.

20. Brokoli diyeti

Öyle acayip bir sebze ki, ya çok seviliyor ya nefret ediliyor. Bir yandan ilaç niyetine pazarlanıyor, bir yandan diyetlerin baştacı. Kendi başına da lezzetli bir ürünken, birden brokoli mucizesi yaratmak da, ” Iyy aman brokoli..” diye söylenmek de içimiz idaraltıyor.

21. Çocuk alemi

Hamilelikten başlayarak her çocuk için yapılan öneriler, popüler sağlık basınındaki sağlık reçeteleri yüzünden zavallı biz kadınlar onlarca kitap okuyup internette yüzlerce saat geçirmek zorunda kalıyoruz. Çünkü içinden çıkamıyoruz. Riske de atılmaz..

22. Bilmemne diyeti

Adını havalı koyarsanız, peynir de kibrit kutusu boyutunda kalırsa tamam. Artık sizin de ona buna pazarlayabileceğiniz bir diyetiniz var demektir. Zaten her tür jeli, aleti edevatıyla zayıflama tek başına bir pazar.

23. Koşu bandı iyi mi?

Tamam hareket etmek lazım, ama koşu bandı iyi mi kötü mü karar versek artık.. Özellikle koşu bandının ve ağırlık kaldırmanın bazı kaslara, dizlere bir takım zararları olduğu da söyleniyor. Hareketsiz bekleyelim mi?

24. Uykunun ayarı

Gündüz şekerleme mi lazım? Dört saat uyuyup dahi gibi mi takılalım? Her gün yedi – sekiz saate mi bağlayalım? Bu mesele de o kadar karışık ki, üzerine yazılan her şeyi bir dah okuyor insan.. Uyku kaçıyor..

25. Mutlu olmanın yolları

Sağlıklı önerilerle mutluluğa giden bir yol elbette bulunabilir. Ama yüzlerce 2 mutlu olmanın yolu’ okuyunca insan biraz daralıyor. Bir yolu, mesela bu konulara kafayı takmamak olabilir mi?

 

Related posts:

Eşinden gazeteci Yelçe’ye ‘Veda’..
Rakamlarla Sosyal Medya..
İnsanların Ölmeden Bir Saat Önce Söyledikleri..

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Posted in Kişisel and Sevdiğim Alıntılar by admin on Nisan 8th, 2011 at 12:11.

Add a comment

Previous Post:   Next Post:

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting