Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Nod ile Akıllı Cihazlarınızı Parmağınızda Oynatın..

Akıllı cihazları kontrol etme fikri bluetooth teknolojisi sayesinde pek de yeni sayılmaz. Ancak günümüzde giyilebilir teknoloji oldukça revaçta. İşte tam da bu noktada yeni çıkan, giyilebilir bir cihazdan; yüzük formundaki Nod’ dan bahsedeceğim. Nod, bu teknolojileri yeni çözümler ve işlevsellik ile sunma konusunda daha başarılı görünüyor. Parmağınızla birçok akıllı cihazı kullanabilmenizi sağlayan Nod, 149 dolar fiyatla ön siparişe açıldı.

nod2

Yüzük şeklinde tasarlanan bir cihaz olan Nod, el hareketlerini komutlara dönüştürerek akıllı cihazları kontrol edebilmenize imkân sağlıyor. Kontrol etmek istediğiniz cihazda eğer bluetooth desteği bulunmuyorsa wi-fi üzerinden de bağlantı kurmak mümkün.

iOS, Android, OSX, Windows, Linux gibi işletim sistemlerine uyumlu olan Nod’un desteklediği ürün sayısı da epeyce fazla. Akıllı termostat Nest, Philips’in akıllı ampülleri Hue, Belkin WeMo, Google Glass, aksiyon kamerası GoPro, LG akıllı televizyonlar, Nod’u kullanabileceğiniz cihazlar arasında yer alıyor. Nod, bunlara ek olarak Google Earth, PowerPoint, Keynote, Solidworks gibi popüler yazılımlara da destek veriyor.

Su geçirmez bir gövdeye sahip Nod’un iç bölümü metal, dışı ise plastikten oluşuyor. Üzerinde bulunan iki noktalı alandan şarj olan akıllı yüzüğün 12 farklı boy seçeneği var. Ayrıca Nod’u bir kere şarj ettiğinizde normal kullanım ile gün boyunca diğer cihazlarınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Nod_Device_Family

Nod’un gövdesi üzerinde yer alan dokunmatik yüzey ile sunum sayfasını değiştirebiliyor, arayüzlerde geçiş ve yönlendirmeler yapabiliyorsunuz. Örneğin, bu özellik sayesinde Google Earth içerisindeki harita üzerinde uzaklaştırma ve yakınlaştırmayı gerçekleştirebiliyorsunuz. Daha çok akıllı telefonlar ve televizyonlar için öne çıkan Nod ile oyun oynamak da mümkün.

Şimdilik 149 dolarlık fiyatla ön siparişe açılan Nod’un dağıtımına ise 2014′ün sonbahar aylarında başlanacak. Geliştirilmeye devam eden ve HP gibi büyük üreticilerin şimdiden cihazlarında yer vermeye başladığı jest kontrolcüsü Leap Motion’un gölgesindeki Nod’un ne kadar ilgi göreceğini ise zamanla göreceğiz.

Related posts:

iPad 2 Resmi Olarak Geldi..
Whatsapp’ ta Sesli Mesaj Devri..
Microsoft, Windows XP Desteğini Sonlandırdı..

Etiketler:, , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Mayıs 5th, 2014 at 14:51.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting