Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Microsoft, Windows XP Desteğini Sonlandırdı..

Microsoft, dün itibariyle Windows XP desteğini sonlandırdı. Her ne kadar Microsoft, Windows XP’yi emekliye ayıracağını çok önceden duyurmuş olsa da, hala dünyada binlerce web sitesi Windows XP sunucuları üzerinden yönetiliyor.

2001′de piyasaya çıkan Windows XP, 2014 verilerine göre 6 binden fazla web sitesinde kullanılıyor. Bu bilgiler ışığında dünya üzerinde dağılıma baktığımızda ise Netcraft‘ın verdiği verilere göre en fazla XP sunucu üzerine kurulu web sitesinin olduğu ülkeler ABD ve Kanada olarak öne çıkıyor. ABD, 1869 web sitesiyle başı çekerken, 261 XP destekli web sitesiyle Kanada ikinci sırada geliyor. ABD ve Kanada’yı ise 216 web sitesiyle Çin izliyor.

Türkiye ise orta derecede tehlike taşıyor. Zira Türkiye’de Windows XP sunucuları üzerine kurulu 48 adet web sitesi var. ABD’de bu web sitelerinin bir bölümü hükümet sitelerini kapsarken ABD, Microsoft ile anlaşıp ekstra bir sene daha destek alarak bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışıyor. Türkiye’de bu 48 web sitesinin hangileri olduğu ise bilinmiyor.

Ancak dünyada olduğu gibi Türkiye’de birçok ATM, Windows XP ile çalışıyor. ATM’lerin %95′i XP desteğinin kesilmesinden etkilenecekken, Türk bankaların bunların ne kadarını güncellediği konusunda da kesin bir bilgi henüz yok.

Windows XP desteğinin bitmesi demek, Microsoft’un bu bilgisayarlar için otomatik güvenlik güncellemeleri yapmaması demek. Bu durumda XP ile çalışan bilgisayar ve sunucuları hacker’ların açık hedefi haline getiriyor. Diğer bir deyişle siber saldırganlar eğer açık bulup bu sunuculara saldırırsa bu açıkları düzeltecek bir yamanın gelme olasılığı da yok.

windowsxp

Related posts:

İnternetten Kendinizle İlgili Tüm İzlerinizi Silin!
Efsane Programın Sonu:Winamp Kapanıyor
Avon’dan Meme Kanserine Dikkat Çeken Uygulama:Pembe Hareket

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Nisan 9th, 2014 at 13:45.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting