Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Mata Hari (1876- 1917)

 

Adı her zaman casusluk, gizem, egzotizm ve cinsellikle birlikte anıldı. Küçücük bir ülkede doğdu, kocaman ünü tüm dünyayı kapladı; önce dansöz, ardında casus olarak. Yaptıkları dünyayı değiştirecek büyüklükte değildi; ancak bilerek ya da bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek bir efsane haline geldi ya da getirildi. Dünyaya asıl etkisi, hayatının son yıllarında kulaktan kulağa dolaşan efsanesinin, artık tüm dünyanın doğru kabul ettiği bir ‘ gerçeğe’ dönüşmesiyle olacaktı. Hayatı dramatik bir şekilde sona erse de sıradan bir ev kadınlığından Avrupa çapında bir dansöze, oradan da dünya çapında bir casusa dönüşerek, sıradışı bir hayatın hakkını vermişti. O, istihbarat dünyasının unutulmaz ismi Mata Hari’ ydi.

 

 

 

 

  • Hakkında ilk filmi 1921′ de Almanlar tarafından çekildi. Ancak bir efsane olmasını ve ününün dünya çapında duyulmasını sağlayan, 1931 tarihli, başrolünde Greta Garbo’ nun oynadığı ‘ Mata Hari’ isimli filmdi. Her ne kadar gerçek olgulara dayalı bir kurguya sahip olsa da film, tarihi gerçekleri sunmak yerine yeni hikayelerin ve fantezilerin oluşmasını tetikledi.
  • Sayısız film, dizi, kitap ve hatta bilgisayar oyununa konu oldu. Bunların çoğu gerçeğe dayalı eserlerdi, ancak büyük bir kısmı spekülatif olmaktan ileriye gidemedi.

” Kendi kendine çok eğlenebilen bir kadınım.

Bazen kaybeder, bazen de kazanırım. ”     Mata Hari

Related posts:

Harriet Beecher Stowe ( 1811 - 1896 )
Tarihi Değiştiren Kadınlar
Kraliçe I. Elizabeth (1533- 1603)

Etiketler:, , ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 26th, 2011 at 01:08.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting