Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Li-Fi Teknolojisi ile Ampüller Modeme Dönüşecek..

Malum her internet kullanıcısının ortak derdidir; Yavaş bağlantılı kablosuz ağlar. Bilim adamları bu soruna yeni ve ilginç bir çözüm yolu buldu. Fudan University akademisyenleri, radyo dalgaları yerine, ışığı ileten bir teknoloji ile bildiğimiz kablosuz ağlardan 10 kat daha hızlı bir kablosuz iletişim ağı kurulabileceğini ortaya çıkardı.

Kablosuz internet ağının başındaki en büyük dertlerden biri, frekans dahilinde veri iletebilmeleri. Yani diğer bir deyişle, frekansınız ne kadar düşükse verilerinizin iletilmesi de o kadar zor oluyor. E tabi bu durumda sık sık şikayet ettiğimiz internet yavaşlıklarını doğuruyor. Ancak araştırmacılar, bu düşük güçlü frekanslar ve yavaş kablosuz ağlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp kablosuz iletişimde devrim yaratacak yeni bir yol bulmuş gibi.

Mashable‘ ın haberinde bahsettiği üzere araştırmacılar, kablosuz internetin bildiğimiz ampüller aracılığıyla daha hızlı bir şekilde elde edilebileceğini savunuyor. Elektromanyetik dalga özelliği taşıyan ışık bir Wi-Fi sinyalinin 100 bin katı kadar frekans taşıyor.

Li-Fi adını verdikleri bu kablosuz internet teknolojisi, ışığın elektromanyetik gücünü bildiğimiz ampüllerin içine taşıyor. Saniyede milyarlarca kere kırpışan ampül böylelikle bu teknoloji aracılığıyla interneti cihazlarınıza gönderebiliyor. Üstelik bu kırpışma insan gözüyle hiç farkedilmiyor. Yani kısaca; evinizde, odanızda, ofisinizde tavanda duran ampül sizi aydınlatırken siz hiç farkına varmadan internete de süper bir hızla teknolojik cihazlarınızdan bağlanabiliyorsunuz.

Li-Fi’ nin dezavantajı da yok değil. O da; internete bağlanabilmek için cihazınızın sürekli o ampülün yörüngesinde yani çevresinde olması gerekiyor. Ancak geleneksel kablosuz ağlardan tam 10 kat daha hızlı internet sağlama kapasitesi ile dikkati çeken bu alternatif kablosuz iletişim teknolojisi eğer hayata geçer ve yaygınlaşırsa hızlı ve belki de daha ekonomik internet artık hayal olmaktan çıkacak gibi duruyor.

Li-Fi

Related posts:

Facebook'tan Yeni Bir Uygulama Daha
İnternetten Kendinizle İlgili Tüm İzlerinizi Silin!
WhatsApp Sesli Arama Özelliği Kazanıyor..

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri and SMN Köşe Yazılarım by admin on Ekim 22nd, 2013 at 15:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting