Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Kırk Liraya Cepten İdrar Tahlili..

ABD’ nin Los Angeles kentinde düzenlenen Teknoloji, Eğitim ve Tasarım (TED) Konferansı’ nda tanıtılan ve akıllı telefonlara yüklenecek  “Uchek” adlı uygulama ile idrar tahlili yapılabilecek. Uygulama, telefon kamerası ve bir ölçüm çubuğunun yardımıyla idrarda glikoz, proteinler ve nitrat gibi 10 farklı unsuru test edebiliyor.

Uygulamayı geliştiren Myshkin Ingawale yaptığı açıklamayla, Uchek’ in diyabet, idrar yolları enfeksiyonu, kanser, karaciğer hastalıkları gibi 25 farklı sorunun teşhisinde kullanılabildiğine değindi. Uygulamayı kullanacakların önce idrar örneklerini almaları ve standart bir ölçüm çubuğu kullanmaları gerekiyor. Kullanıcı, daha sonra ölçüm çubuğunu uygulama ile birlikte satılan bir matın üzerine yerleştirip fotoğrafını çekiyor. Uygulama, ölçüm çubuğunun üzerindeki renklerden kullanıcının herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığını belirliyor.

Uygulama, Hindistan’ın Mumbai kentindeki King Edward Memorial Hastanesi’ nde de normalde idrar testi için kullanılan makinelerle karşılaştırılacak test edilecek ve başarılı olması durumunda uygulamanın, tıbbi testler alanında çığır açması bekleniyor.

Uchek, şimdilik sadece iPhone’ da kullanılabiliyor. Ingawale, uygulamanın gelecekte diğer akıllı telefonlarla da kullanılabileceğini söyledi.

Hemen belirteyim; Apple, uygulamanın yanı sıra mat ile 5 ölçüm çubuğu içeren paketleri 20 dolar karşılığında Mart sonundan itibaren satışa sunacak.

Mobil telefon endüstrisini temsil eden GSM Birliği (GSMA) ‘ ne göre; mobil sağlık servislerinin gelecek 5 yıl içinde sadece Afrika’da 1 milyon insanın yaşamını kurtarabileceği söz konusu..

Related posts:

Facebook'tan Bir Yenilik Daha
Myspace' e Yeni Yüz, Yeni Reklam..
Emeği Geçen Tüm Gidenlere Teşekkürlerle..

Etiketler:, , , ,

Posted in Bilişim and SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Mart 3rd, 2013 at 15:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting