Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Kendinizi Online Dünyadan Silmenin 9 Adımı..

Dijital dünyadaki izinizi tamamen yok etmek ister misiniz? Diğer bir deyişle bütün online kayıtlarınızı silerek yok olmak, internette bulunamamak, hiç var olmamış gibi normal hayatınıza devam etmeyi hiç arzulardınız mı?

Onlarca sosyal ağa üye olabilirsiniz, birçok e-posta adresiniz olabilir, arama motorlarında adınızı arattığınızda onlarca sonuçla karşılaşıyor olabilirsiniz.  Ancak bütün bunları sıfırlamak elinizde. Her ne kadar internet üzerinde yaptığımız her işlemle, dijital parmak izimizi her yere bıraksak da bu dünyadan kendinizi tamamen silmek için aşağıda anlatacağım 9 adımı uygulamak yeterli. Zira dijital kimliğinizden kurtulmak sadece hesaplarınızı, üyeliklerinizi pasif hale getirmekten ibaret değil. Who is Hosting This‘in hazırladığı infografikten yola çıkarak internet dünyasından kendinizi tamamen silmenin adımlarını sizin için derledim.

Son kez düşünün, eğer kararınız kesinse, başlıyorum anlatmaya..

1. Sosyal medya hesaplarınızı kapatın.

Öncelikle aktif olarak kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı kapatmakla işe başlayın. Facebook,Twitter, LinkedIn, Google+ hiç fark etmez; hepsini tek tek ziyaret edip, ayarlar kısmına girerek kendinizi bu sosyal ağlardan sonsuza dek silebilirsiniz. Aşağıdaki görselde her sosyal ağ için bu işlemi nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

internettesil1

 

2. Kullanmadığınız ama aboneliğiniz olan diğer platformları bulun.

Yıllar önce edindiğiniz, o zamanların popüler web platformlarına üyelikleriniz her ne kadar kullanmasanız da online dünyada yaşamaya  devam ediyor.  Tabi siz de benim gibi hangi sitelere üye olduğunuzu hatırlamıyorsunuz değil mi? Sorun değil; arama motorlarında kendinizi aratın ve bunları tespit edin. Myspace, 80630 hatta Yonja… Eski üyeliklerinizi bularak bir önceki maddede olduğu gibi bu hesaplarınızı kapatın. Şifrenizi unuttuysanız bu sitelerdeki “Şifremi Unuttum” seçeneğiyle şifrenizin e-posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

internetetsil2

 

3. Silemediğiniz üyeliklerinizde sahte kimliklere bürünün

Hesabınız olduğunu keşfettiğiniz ancak silemediğiniz durumlarda ne yapacaksınız? Böyle durularda kimliğinizi değiştirmeyi seçebilirsiniz. Tabi gerçek kimliğinizi değil, online kimliğinizden bahsediyorum. Örneğin farklı bir ad, farklı bir profil fotoğrafı, şehir seçerek kendinize yeni bir hayat oluşturabilir ve artık bu platformlarda başkası olarak var olmaya devam edebilirsiniz. Online dünyanın çift karakterli yüzünü de görmüş olursunuz..

internettesil3

 

4. Elektronik bülten üyeliklerinizi iptal edin

Her gün spam kutunuzu dolduran elektronik bültenlerden zaten sıkılmıştınız. Artık onlardan da tamamen kurtulmanın tam sırası. E-posta kutunuzu tarayarak nerelerden elektronik bültenler aldığınızı bulun ve hepsindeki üyeliklerinizi yukarıdaki adımları uygulayarak birer birer iptal edin.

internettesil4

 

5. Arama motorlarında çıkan size ait sonuçları sildirin

Tüm bu yaptıklarınıza rağmen hala sonuçlarda yer almaya devam ediyorsanız, arama motorlarına başvurarak bu sonuçların gösterilmemesini isteyebilirsiniz. Bunun için Google’ın URL Remover aracını kullanabilirsiniz. İşe yarıyor.

internettesil5

 

6. Web sitesi yöneticilerine ulaşın

Peki, kontrolün elinizde olmadığı, yani birkaç tıkla üyeliklerinizi iptal edemediğiniz web platformlarında ne yapacaksınız?  Bu web sitelerinin yetkilisine başvurmaktan çekinmeyin. Kibarca isteğinizi belirttikten sonra biraz beklemeyi göze alın. Eğer uzun zaman geçti ve hala yanıt gelmediyse talebinizi yeniden hatırlatarak, “Admin, bana ulaş” diyebilirsiniz.

internettesil6

 

7. Dijital verilerinizi sildirin

Her ne kadar istenmeyen üyeliklerinizden kurtulmuş olsanız da çoğu web platformu sizin profillerinizden, hesap bilgilerinizden topladığı bilgileri veritabanında tutmaya devam ediyor haberiniz olsun. Bunlardan kurtulmak içinse DeleteMe gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

internettesil7

 

8. GSM sağlayıcınızla iletişime geçin

Çoğu GSM şirketi bilgilerinizi online olarak listeleyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız, GSM operatörünüze ulaşarak bu bilgilerin kaldırılmasını talep edin.

internettesil8

 

9. E-posta hesabınızdan kurtulun

Son olarak e-posta adresinizi ya da adreslerinizi silerek dijital dünyaya elveda deyin. Ancak son bu altın vuruşu yapmadan önce e-posta adresinize gönderilebilecek tüm üyelik silinme işlemlerinin tamamlandığından emin olun. Evet, şimdi tam anlamıyla özgürsünüz!

internettesil9

 

 

Related posts:

İşte WordPress Kitabım..
Park Sorunu Yaşayanlara Mobil Çözüm:ParkVar
İş Yerinde Yeni Öğrenme Şekilleri..

Etiketler:, , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Mart 10th, 2014 at 09:50.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting