Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

İşte WordPress Kitabım..

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım “WordPress ile Web Tasarım Günlükleri” adlı kitabım bugün itibariyle basılmış bulunmaktadır. Kitabın önsözünü burada sizlerle paylaşıyorum. Kitabı merak edip, okumak ve kendi web sitesini kodlar olmadan kolayca tasarlamak isteyenler bana ulaşabilirler..

ÖNSÖZ

35 milyon internet kullanıcına ulaştığımız bu günlerde 7‘den 70’e, Ayşe Teyze’den Veli Dayıya, herkes internet aracılığıyla bir birlerine bağlanıyorlar. Bizler interneti çok sevdik, Sabahtan kalkıp yatıncaya kadar her anımızı paylaşıyoruz.  2-3 yıl gibi kısa bir zaman diliminde dünyanın en çok internet kullanan ülkesi olduğumuz gibi internette vakit geçirme konusunda da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldık.  7’den 70’e herkes internette paylaştıklarının zamanda kaybolmasını değil, kalıcı olmasını istiyorlar. Bunun başlangıç noktası da kendi kurumsal ve kişisel siteni kendin yapmaktır.

“Kendi web siteni kendin yap” sloganıyla uzun zaman önce  WordPress Web Sitesi Geliştirme Programı ile Temel Web Tasarımı hakkında eğitim kitabı hazırlamaya başladım. Farklı meslek ve farklı yaş grubundan olan müşteri ve öğrencilerim ile devamlı fikir alış verişi yaparak, kitabı hazırladım.  Meraklı olan herkesin web tasarımı yapabileceği, kendi çektiği fotoğrafları tüm çevresiyle hatta dünyayla kolayca, aklına gelen her fikri anında paylaşabileceği bir web sitesi yapmayı düşünenler. Bu kitabı yazarken işte bunları düşündüm. Bunu da açık kaynak kodla hazırlanan bir içerik yönetim sistemi ile WordPress ile anlatmayı tercih ettim. Şu anda dünyada bir milyar internet kullanıcısının da olduğunu düşünürsek bence herkes bu pastadaki payını şimdiden oluşturmalı. Bir de bu bir milyar kullanıcının sizin web sitenizi takip ettiğini de düşünürsek…  🙂  Diyorum ya bitmez, tükenmez bir mecra bilişim. Her gün gelişen ve takip etmekte zorlandığımız bu alanda sizler de yerinizi almak istiyorsanız bu kitap işte tam size göre. Web sitenizden para kazanmak, iş teklifi almak, deneyimlerinizi dostlarınızla paylaşmak vb… Bunlar artık hiç de zor değil.

Kitabı okurken çoğu bilgisayar kitabından farklı olarak samimi bir dil karşılayacak sizleri. Amacım, sizleri korkutmadan kişisel bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olmak. Bunu da sadece bilgisayarı çok iyi bilen kişilerle değil de meraklı herkesle yapmayı düşündüğüm için bu kitabı yazdım. Sadece merakınız bile size ummadığınız bir dünyanın kapılarını açabilir. Bilişim sektörü ile uğraşanlar, bilişim teknolojileri öğrencileri, kendi web sitesini kurup yazılarını orada özgürce yazmak isteyen gazeteciler, fotoğraf çekmeyi sevip bunları kitlerle buluşturmak isteyen fotoğrafçılar, meraklı blog yazarları, hatta hobisini dünyalara duyurmak isteyen ev hanımları.. Bu kitap size istediğiniz her şeyi duyurmak, yazmak, paylaşmak için bir başlangıç ve rehber olacak. Kitabı sizin için çalışma notları şeklinde hazırladım. Amacım sizleri sıkmadan adım adım ilerlemek.

Bütün kitabı bitirdikten sonra WordPress hakkında temel ve ayrıntılı bilgilere erişebilecek, temel web kavramlarını anlayıp, kullanabilecek, e-mail hesaplarınızı dilediğiniz gibi yönlendirebilecek, kendi istediğiniz şablonda ve temada kendi sitenizi yapabilecek, dilediğiniz gibi özgürce yazılarınızı yazabilecek, sosyal medyada sitenizi tanıtabilecek, küçük html kodları ile sitenizi güzelleştirebilecek ve çeşitli eklentilerle sitenizi güçlendirebileceksiniz. Bütün bunların haricinde web sitenize yetecek kadar Photoshop bilgisine sahip olacaksınız. Resimlerinizi Photoshop bilginizle düzenleyebilecek, animasyon hazırlayabilecek, movie maker programı ile küçük klipler yaratabileceksiniz. Arama motorlarını da kullanarak sitenizin popüleritesini artırabilirsiniz.

Related posts:

İnternetten Kendinizle İlgili Tüm İzlerinizi Silin!
Görsellerdeki Metinleri Kopyalama ve Düzenleme Eklentisi: Project Naptha
Nod ile Akıllı Cihazlarınızı Parmağınızda Oynatın..

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri and Kişisel by admin on Temmuz 9th, 2011 at 00:55.

1 comment

One Reply


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting