Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

İşte NASA’dan 36 Binden Fazla Selfie’den Oluşan Dünya Haritası..

NASA‘nın 22 Nisan Dünya Günü dolayısıyla başlattığı #GlobalSelfie kampanyasını hepiniz biliyorsunuz. Dünyanın çeşitli yerlerindeki kullanıcıların selfie’lerini #GlobalSelfie hashtag’iyle sosyal ağlarda paylaşmaya çağıran NASA, söz verdiği gibi bu fotoğraflardan oluşan kolajı yayınladı.

Hatırlayacağınız gibi kullanıcıların kampanya kapsamında NASA’nın web sitesinde yer alan “Merhaba NASA! Şu anda Dünya üzerideki yerim @….” yazılı olan kağıdı bastırıp nerede olduğu bilgisiyle doldurmaları ve sonrasında bu yazıyla birlikte selfie çektikten sonra bu fotoğrafı Twitter, Instagram, Facebook, Google+ veya Flickr üzerinden #GlobalSelfie hashtag’iyle paylaşmaları gerekiyordu. NASA, projenin sonunda bu konum bilgilerini toplayarak NASA uydularının böylelikle Dünya’nın yeni fotoğraflarını çekmesini amaçlıyordu. Proje tamamlandı ve NASA web sitesinden bu sosyal ağlarda paylaşılan selfie’leri toplayarak bir mozaik yarattı.

NASA, aşağıda görüldüğü üzere 113 ülkeden gelen 36 bin 422 fotoğrafı 3.2 gigapiksel bir görselde toplamış durumda. Her ne kadar NASA, kendilerine 50 binden fazla fotoğraf iletildiğini söylese de bunların bir kısmının kullanılamaz olduğundan dolayı mozaiğe dahil edilemediğini de belirtiyor.

NASA-selfie

Sadece bir gün içinde 36 binden fazla selfie’nin paylaşıldığı kampanyada dünya haritasına zoom yaparak dünyanın çeşitli bölgelerinden paylaşılan selfie’leri aşağıdaki gibi detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.

NASA-individual-selfies

Eğer bu binlerce selfie’yi video formatında görüntülemek isterseniz NASA’nın hazırladığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Related posts:

Oxford,E-Kütüphanesini Ücretsiz Erişime Açtı..
İlk 'Robot Avukat' Göreve Başlıyor..
Diyabet Hastaları İçin Elektronik Çorap..

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Haziran 4th, 2014 at 11:02.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting