Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

İş Yerinde Yeni Öğrenme Şekilleri..

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kavramlar; X Kuşağı, Y Kuşağı, Z Kuşağı. Hatta sıkça konuştuğumuz konuların başında da kuşakların öğrenme hayatlarındaki çatışmaları geliyor. Durmadan şu cümleleri kuruyoruz ya da sağdan soldan duyuyoruz; “Bu kuşak başka, klasik yöntemlerle öğrenemiyor, çabuk sıkılıyorlar.”Çünkü kuşaklar değiştikçe öğrenme şekilleri de değişiyor. Daha doğduklarında içine düştükleri bilişim çağında farklı şekillerde hatta bireye özgü modeller geliştirmemiz gerekiyor. Y Kuşağını bilirsiniz, iş hayatında hatırı sayılır bir yeri vardır. Z Kuşağını da bilirsiniz; artık çok daha fazla etkililer ve klasik yöntemler de hiç onlara göre değil. Eski zamanların klasik sınıf içi eğitimlerini bu kuşağa yaşatın bakalım onlar da size nasıl geri dönüt veriyorlar hatta dönüt veremiyorlar. Peki ne yapacağız? Kurtulacağız bu sıkıcılıktan, zamana ve yeniçağa ayak uyduracağız. Bırakın kara tahtayı, tebeşiri elinizden. Onların yerini artık daha mobil ve oyun bazlı eğitimler alıyor. Zaten okuyan Z kuşağı öğrenmeyi artık daha aktif ve bu metotlarla istiyor. Çalışan kuşakta da durum farklı değil; işverenlerinden oyun bazlı, mobil kaynaklı ve interaktif bir eğitim ve iş ortamı talep ediyor.

Artık günümüz çalışanları, işverenlerinden kendilerini geliştirmeleri için, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine daha çok ön ayak olmalarını ve daha çok fırsat tanımalarını bekliyor. Ama az önce de belirttiğim gibi kuşaklarla birlikte öğrenme şekilleri de değişti. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla artık çalışanlar yalnızca klasik sınıf içi eğitimleri değil, yerden ve zamandan bağımsız olarak da ulaşabilecekleri eğitimleri talep ediyor. Artık bir çok firma online eğitimlerle farklılık yaratma peşinde. Bu durum hem işverenleri hem de İK profesyonellerini daha yaratıcı çözümler bulmaya ve yaratıcı eğitimlerle çalışanların ilgisini çekmeye teşvik ediyor. İşte size iş yerinde öğrenme şeklinin değiştiğine dair 3 trend..

Video ve Oyunlaştırma Uygulamaları

Çoğunluğu Y ve Z kuşağından oluşan çalışanlarının ilgisini çekmek isteyen şirketler, son yıllarda öğrenme tekniklerinde değişikliğe giderek video ve oyunlaştırma uygulamalarından yararlanıyor. Video ve oyunlaştırma uygulamalarını eğitim süreçlerine dâhil eden pek çok şirket bu uygulamalarla hem çalışanlarının motivasyonunu ve performansını artırıyor hem de kurum içi iletişimi ve verimliliğini güçlendiriyor.

M-öğrenme

Öğrenmenin mobil araçlarla gerçekleştirildiği bir uzaktan eğitim modeli olan M-öğrenme ile çalışanlar istedikleri yerde ve zamanda 7/24 eğitim alabiliyor. Çalışanlar ister akıllı telefonları aracılığıyla olsun ister tabletleriyle olsun, diledikleri mobil cihazları kullanarak eğitimlere ulaşabiliyor.

Bulut Tabanlı Öğrenme Yönetim Sistemi

Şirketlerin son yıllarda kullandığı eğitim modellerinden bir diğerini de bulut tabanlı çözümler oluşturuyor. Şirketler için maliyet tasarrufundan, eğitimlerin çalışanlara sunulma süresinin azaltılmasına kadar pek çok konuda kolaylık sağlayan bulut tabanlı çözümler, hem bireysel hem de kurumun performansını artırmak için tercih ediliyor.

Related posts:

Yeni Google Analytics..
2013 TBD Değerlendirme Raporu Yayınlandı..
Bütün Sarılar Benim Diyenlere Uygulama:Taxi Fare

Etiketler:, ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Şubat 8th, 2017 at 10:00.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting