Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

iOs mu Android mi?

Her telefon alırken kafamızı karıştıran bir konu; iOs mu Android’ mi? Her iki tarafın da olumlu ve olumsuz yanları var. Seçiminizi yaparken avantajlı tarafı seçmeniz için aşağıdaki kriterlere bir göz atın derim.

IPhone’ den Vazgeçemem Demenin Sebepleri

  • Hızlı Güncellemeler: Bug’ lar işletim sistemleri için mahalleye açılan hipster kafeler gibi. Ne yaparsanız yapın, her yeni gün bol sakallı bir barista ile tanışmamanız pek mümkün gözükmüyor. iOs ya da Android fark etmiyor, ikisinde de yaşıyoruz bu sıkıntıyı ancak Apple’ in bu hataları tamir etme hızı Android’ e nazaran tabi ki ışık hızı tadında.
  • Uygulamalar: Acı gerçek şu ki; yeni uygulamalar hala iOS’ a daha önce geliyor ve popüler bazı uygulamaların iOS versiyonları genelde Android’ dekinden daha başarılı olabiliyor bazen.
  • İkinci El Değeri: Android ve IPhone telefonların amiral gemi modellerinin fiyatları birbirine yakın. Ancak Android cihazlar genelde yaşını doldurduğunda yerini bir aile büyüğüne devrederken, IPhone’ larda üç-dört nesil eski telefonlar da dâhil olmak üzere 2. elde fena olmayan fiyatlara alıcı bulabiliyor.
  • Canlı Foto: Fotoğrafınızın hikâyesini hareketli olarak görmek istiyorsanız bunu sağlayan live photo özelliği tüm IPhone kullanıcılarının hatta bazı Android’ cilerin de favorilerinden.
  • Tasarım: Şimdi doğruya doğru Apple bu güne kadar estetik konusunda hiç sınıfta kalmadı bunun yanında Android modellerinin tümü için aynısını söylemek maalesef mümkün değil.

Android ‘Can’ dır Demenin Nedenleri

  • Fiziksel Geri Tuşu: Android cihazların en güzel fiziksel yanı, işte bu geri tuşu. IPhone tarafına geçip de bu tuşu özlemeyeniniz var mıdır ki? IPhone cihazlarınızın alt köşesindeki parmak izinize bir daha bakın isterseniz. Android cihazlarınızda tek bir bir tuşla başardığınızı IPhone’ larda parmak güreşi ile yapabiliyorsunuz ancak. Sizi bilmem ama benim vazgeçilmezim, özlemim, hasretim, alışkanlığım..
  • Kişiselleştirme: Android iOs’ a göre işletim sisteminin her noktasında kullanıcısına ayrı bir özgürlük alanı tanıyor. Apple kendi inanarak ve bilinçli olarak kusursuz arayüze razı olmanın konforunu sunabiliyor size. Bu noktada karar size kalıyor; konfor alışkanlığı mı özgürlüğe duyulan özlem mi? İlişkinizi siz belirleyin artık.
  • Google Entegrasyonu: İşte bence can alıcı nokta. Tabi ki Google’ ın tüm uygulamaları iOs’ ta mevcut. Ancak söz konusu Android ekosistemi ise tabi ki doğal olarak tüm bu uygulamalar bu platformda daha ahenkli ve işlevsel çalışıyor.
  • Bildirimler: Bildirim ekranları, çevrimdışı dünyamıza gözümü kapatmamız için en kilit bahane. Bu nedenle de kıymetli. Gelen bildirimleri iOs’ ta parmağınızın tek hareketi ile kaydırarak ortadan kaldıramamak kesinlikle benim için mutsuzluk nedeni şu dijital dünyada. (Bakınız benim dijital sorunlarım no bilmem kaç)

Artık karar sizin. Tarafınızı seçin; hareket zamanı.

ios-android

Related posts:

XVI. Türkiye'de İnternet Konferansı
Çağrı Merkezlerindeki Gereksiz Beklemeye Son: Tuşla
Görme Engelliler İçin Geliştirilen İlk Cep Telefonu Piyasada..

Etiketler:, , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Ağustos 31st, 2016 at 13:26.

Add a comment

Comments are closed.

Analytics Plugin created by Web Hosting