Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

İnfografik Oluşturma Platformu: InfoActive..

Rakamsal verilerin art arda sıralandığı düz ve uzun bir metin yerine bu bilgileri okuyucuya, görsel bir hale getirerek sunan infografiklerin cazibesi, günümüzde herkesçe kabul edilen bir gerçek haline geldi. Yalnız, etkili bir infografik yaratmak çok da basit bir iş değil. İnfografik yaratımında grafik tasarımcılara büyük iş düşerken, hiç tasarım yeteneği veya bilgisi olmayan kişiler ise ellerindeki verileri infografiğe aktaramamanın sıkıntısı yaşıyorlar.

Yeni bir girişim olan ve şu an Kickstarter’da bağışları bekleyen InfoActive bunu değiştirmek için kolları sıvamış durumda. İnfografikleri daha yaygın hale getirmek ve tasarımdan hiç anlamayanların bile verileri görsel olarak hem ilginç hem de interaktif bir şekilde kolaylıkla sunmasını sağlamak amacını taşıyan girişim bunun için web tabanlı bir platform geliştirmiş.

infoactive1

Girişimle aynı adı taşıyan platformun çalışma mekanizması korkulacak kadar karışık değil. Başlangıç için kullanıcıların, platforma statik ya da dinamik verilerini aktarması yeterli oluyor. InfoActive; 10 bin satıra kadar erişebilen Google dökümanlarını ya da CVS aracılığıyla aktarılan gerçek zamanlı veri setlerini kullanarak infografikleri kolayca yaratıyor. Kullanıcılar verilerini aktardıktan sonra ikonlar, metinler, çizelgeler, haritalar veya interaktif filtreleri sürükleyip infografiğin içine bırakabiliyor. Verilerin infografik taslağına yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra, sıra geliyor InfoActive’in sunduğu temalar ve özelleştirme seçeneklerinden markanıza en uygun olanı seçmeye. Burada hemen bir parantez açayım; InfoActive geliştiricileri, ilerleyen zamanlarda kullanıcıların kendi geliştirdiği tema ve taslakları destekleyen seçenekleri de platforma ekleyeceklerini belirtiyor.

infoactive2

 

Temanızı da seçip, infografiğinizi son haline getirdikten sonra, embed kodunu kopyalayarak blog ve sitenizde paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca platformun içindeki sosyal paylaşma linklerini kullanarak FacebookTwitter, Google+ ve Pinterest’te de hazırladığınız infografiği doğrudan yayınlayabiliyorsunuz. Infoactive’in en güzel tarafı ise yarattığı infografiklerin her platforma göre optimize edilmiş olması. Yani diğer bir deyişle infografikler, hem mobilde hem de masaüstünde aynı şekilde görüntülenebiliyor.

Kişilerin sıfır tasarım bilgisiyle infografik yaratmasının önünü açan InfoActive şu anda Kickstarter’da 12 bin dolarlık hedefine ulaşmaya çalışıyor. Şimdiye kadar 4,500 dolarlık bağış toplayan projenin hayata geçmesi için önünde daha 28 gün var.

Related posts:

Facebook'tan Bir Yenilik Daha
Facebook’un Beklenen Messenger Butonu “Dislike” Messenger’da
Facebook Mesajlaşmalarınız Kitaba Dönüşüyor:Memeoirs

Etiketler:, ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım by admin on Kasım 22nd, 2013 at 10:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting