Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Hürrem Sultan (1506-1558)

 

 

Basit ve sıradan bir kız olarak başladığı hayatı, zamanın en büyük imparatorluğunda sonlandı. Bir çok kadın için sonun başlangıcı olabilecek esirlik, ona sonsuz bir güç ve sefahatin kapılarını araladı. Belki de korkudan titreyerek getitirildiği sarayda, günü geldiğinde nicelerini titretti. Kendisine biçilen inanılmaz kader, ona dünyanın en unutulmaz aşklarından birini yaşattı. Tek sözüyle canlar alındı, kanlar döküldü.. O kadar sevildi ki yıllarca, dev gibi bir imparatorun kalbinin tek hakimi oldu.. Güzeldi, akıllıydı, azimliydi ve acımasızdı.. Muhteşem Süleyman’ ın sevgili eşi, kendisine nikah kıyılmış tek Osmanlı saray kadınıydı; güç, aşk ve zeka ile tarihi değiştirmiş bir kadın: Hürrem Sultan’ dı.

 

 

  • Ukrayna’ da bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Anastasiya, Hürrem Sultan ‘ a dönüşmüş, Osmanlı ve dünyanın en kudretli sultanlarından birinin eşi, ‘ Haseki Sultan’ olarak vefat etmişti.
  • Vaftiz edildiğinde kendisine verilen isim Anastasiya’ ydı (Oleksandra da denilirdi). Bunula birlikte Batılı kaynaklarda daha çok, doğduğu yer (Roxolania) atıfta bulunularak, Roxana şeklinde isimlendirildi.
  • Osmanlı padişahlarından biriyle nikahla evlenen ilk gayrimüslim kadındı.
  • Hem saraya gelmeden önce hem de sonra pek çok isimle çağrılan Hürrem Sultan, Batılı çevrelerce ‘ Osmanlı’ nın Kraliçesi’ olarak da anılır.
  • Hürrem Sultan’ ın hem saltanat hem de devlet yönetimi ile ilgili işlere karışmasından dolayı, onunla birlikte sarayda padişah eşlerinin etkinliğinin arttığı söylenir. Bu durum, birçok tarihçi tarafından Osmanlı’ nın duraklama ve gerileme sürecine girmesinin sebeplerinden biri olarak gösterilir.
  • Hürrem Sultan, çok fazla sayıda mimari eser ve hayır kurumu yaptırmıştı. Eşi Sultan Süleyman, kızı Mihrimah Sultan, damadı Rüstem Paşa ve kendisi için Mimar Sinan’ a çeşitli eserler yaptıran Hürrem, bu eserlerde ‘ Haseki’ ünvanını kullanmıştı.
  • İstanbul’ daki Haseki semti, Hürrem Sultan adına yaptırılan ve içinde cami, hastane, okul, imaret, çeşme ve şadırvanın da yer aldığı Haseki Külliyesi’ nden dolayı bu adı almıştı.

Kanuni’ nin Hürrem Sultan’ a yazdığı bir şiirden

” Mektuplar kaçıp gelse şenlikli İstanbul’ dan

Gün ağarırken zülfünün güzel kokusunu alırım Bağdat’ tan

Gül yüzünden uzak kalalı nice canlar verdim

Geceleri sabahlara kadr feryat ederim…”

Related posts:

Harriet Beecher Stowe ( 1811 - 1896 )
Eva Peron (Evita) ( 1919- 1952)
Rahibe Teresa (1910 - 1997)

Etiketler:, , , ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 24th, 2011 at 22:40.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting