Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Görsellerdeki Metinleri Kopyalama ve Düzenleme Eklentisi: Project Naptha

Bilişim teknolojilerini kullanan günümüz insanının problemlerinden biri olan görseller üzerindeki metinlerde düzenleme yapmak artık bir Chrome eklentisi sayesinde mümkün. Project Naptha eklentisi sayesinde her türlü görselin üzerindeki yazıları başka platformlara kopyalayabilip, değiştirebiliyor ve başka dillere çevirebiliyorsunuz.

Görseller üzerinde yer alan metinleri tek tek elle yazmanın birçoğumuz için zorlu ve özellikle zaman kaybettirici bir süreç olduğunu düşünürsek, Project Naptha bu konuda uzun zamandır eksikliği hissedilen bir boşluğu dolduruyorken, web üzerinde yer alan görsellere müdahale etmemizin de önünü açıyor.

Chrome mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz Project Naptha eklentisini kurduktan sonra başka hiçbir işlem yapmadan hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir görsel üzerindeki yazıları seçtikten sonra sağ tıklayarak bu yazıları kopyalayabilir, değiştirebilir, silebilir ve başka dillere çevirebilirsiniz.

project_naptha2

Scan edilmiş görseller, fotoğraflar, diyagramlar, ekran görüntülerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz Project Naptha’yı Türkçe metinlerde de denediğinizde siz de göreceksiniz ki; eklenti sorunsuz olarak görseller üzerindeki Türkçe metinleri de kopyalayabilip başka platformlara yapıştırmanıza izin veriyor. Tabii ki Türkçe olarak da eski metinlerin üzerine yeni metin yazabiliyorsunuz.

project_naptha

PDF dökümanlarında kullanılan OCR yöntemine benzer bir yöntemle geliştirilen ancak farklı olarak karakter algılama yerine kelime algılamayı kullanan Project Naptha’nın hala geliştirildiğini hatırlatmamda fayda var. Eklentiyi Chrome tarayıcınıza ekleyip kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts:

2013′te Google’da En Çok Neler Arandı?
Bionluk.com:10 TL’ye Fikirleri İşe Dönüştürün..
Nissan’dan Ofis Sandalyelerine Yeni Yorum: Otomatik Park..

Etiketler:, , , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Nisan 30th, 2014 at 15:47.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting