Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Görme Engelliler İçin Geliştirilen İlk Cep Telefonu Piyasada..

Görme engellilerin de artık kolaylıkla kullanabileceği bir mobil telefonu var. İngiltere bazlı OwnFone firmasının satışa sunduğu telefon, Körler alfabesi tuşları yani Braille ile görme engellilerin de telefonu sorunsuz bir şekilde kullanması amacını taşıyor.

OwnFone, Phoneblocks ve Motorola’nın Ara Project‘i gibi, kullanıcıların kendi telefonlarını kendilerinin tasarlaması üzerine kurulu bir modüler telefon projesi aslında. BBC‘nin haberine göre artık OwnFone kullanıcıları Braille butonlarını da telefonlarına entegre edebilecek ve böylece dünyada ilk kez görme engelliler de bu tuşlar yardımıyla rahatlıkla kullanabilecekleri bir telefona kavuşacaklar.

OwnFone1

Şimdiye kadar OwnFone kullanıcıları telefonlarına klavye, kelime butonları ve görsel butonları ekleyebiliyordu. Braille seçeneği ise hem OwnFone hem de mobil telefonlar için bir ilk; çünkü şimdiye kadar Braille alfabesi kullanılan telefonlar tasarlansa bile bunlar arasında satışa çıkan telefon olmamıştı. Ancak hemen belirtmekte fayda var; telefonlara görme engelli dostu butonlar eklemek çok da ucuz değil. Bu Körler alfabesi butonlarının her biri 100 dolardan başlarken, kullanıcılar ailelerini ve arkadaşlarını aramak için önceden ayarlanmış 2 ya da 4 butonu telefonlarına entegre edebilecekler. Aynı zamanda kullanıcıların acil servisler için de buton ekleme şansları da var.

OwnFone

Sadece görme engelliler değil yaşlılar ve çocukların da rahatlıkla kullanabileceği yeni OwnFone’da kullanıcılar butonlar kadar klavyelerini, tasarımlarını ve renklerini de kendi zevklerine göre seçebiliyorlar. OwnFone’un görme engellileri düşünerek yaptığı bu projenin büyük akıllı telefon üreticilerini de harekete geçirip geçirmeyeceği ise önümüzdeki günlerin merak konusu.

Related posts:

Microsoft Bilişim Zirvesi 2011
Efsane Programın Sonu:Winamp Kapanıyor
2013′te Google’da En Çok Neler Arandı?

Etiketler:, , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Mayıs 29th, 2014 at 13:49.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting