Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Facebook, WhatsApp’i Servet Ödeyerek Satın Aldı..

Facebook gerek finansal açıdan gerekse sektörel rekabetteki önemi bakımından son dönemin en büyük satın almalarından birine daha imza attı. Sosyal ağ devlerinden biri olan Facebook, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘i satın aldığını açıkladı.

WhatsApp’i 16 milyar dolara satın alan Facebook, bu rakamın 4 milyar dolarını nakit, geri kalan 12 milyar dolarlık kısmını ise hisse olarak ödeyecek. Anlaşmaya göre önümüzdeki dört yıl boyunca WhatsApp kurucularına ve çalışanlarına hak edişe göre 3 milyar dolar daha ek ödeme yapacak.

Facebook  yaptığı açıklamasında, iki şirketin de verimli ve ekonomik internet hizmetleriyle dünyaya daha fazla bağlanabilirlik sağlama misyonunda birleştiğine dikkat çekiyor. Zira iki şirketin birleşmesiyle toplamda 1.6 milyardan fazla insanı kapsayan bir kullanıcı havuzu oluştu. Bununla birlikte WhatsApp CEO’su Jan Koum’ da, Facebook yönetimine geçti.

Resmi duyuruda Mark Zuckerberg’in de belirttiği gibi WhatsApp’in kullanıcı sayısı, Facebook’un servislerini daha fazla insana ulaştırabilmesi açısından sosyal ağ adına bir hayli önemli. Nitekim paylaşılan verilere göre WhatsApp’in aylık aktif kullanıcı sayısı 450 milyonu aşmış durumda. Sadece kullanıcı sayısı olarak değil gönderilen mesaj ve paylaşılan görseller sayısıyla da WhatsApp Facebook’u sosyal paylaşım alanında da zorluyor. Zira WhatsApp üzerinden gönderilen fotoğraflar günde 600 milyon adedi bulurken Facebook’ta bu sayı 350 milyon. Snapchat’te gönderilen “snap”lerin sayısı 400 milyonken Instagram’da 55 milyon.

Diğer yandan işin biraz daha magazinsel yanına bakarsak WhatsApp kurucularından Brian Acton’ın 2009 yılında Facebook’a iş başvurusu yaptığı ancak reddedildiğinin ortaya çıkmasıyla bu sektörde işlerin nasıl hızla değiştiğini anlamamız için çok güzel bir örnek. Zira Facebook bundan 5 sene önce normal bir çalışan olarak işe alabileceği Acton’ı reddederek şimdi onun kurduğu ve kendine rakip olan şirkete 19 milyar dolar ödemek durumunda kaldı.

Bu gelişmenin ardından Facebook Messenger’ın akıbetinin ne olacağı ise henüz belirsiz. Son dönemde mobil alanında önemli yatırım ve hizmetler ortaya koyan Facebook, büyük bir ihtimalle mesajlaşma yönündeki çabalarının merkezine önemli bir popülaritesi bulunan WhatsApp’i alacak. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde Facebook ile WhatsApp arasında entegrasyonun hızla gelişeceğini söyleyebiliriz.

 

facebook_whatsapp

Related posts:

Facebook' da Embed Dönemi..
YouTube’ dan İlk Kez Ödül Töreni..
Google’dan 2014 Yerel Seçimlerine Özel Sayfa..

Etiketler:, ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Şubat 20th, 2014 at 12:53.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting