Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Facebook’ tan Yeni Servis: Graph Search..

Sosyal ağların devlerinden olan Facebook‘ un yeni servisi Graph Search, Zuckerberg tarafından bu akşam gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı. Peki nedir bu Graph Search?

Graph Search kısaca, Facebook’ un gücünü arkasına alan bir arama hizmeti. Arama motorlarından farkı ise kullanıcılarına sosyal arama deneyimi sunuyor oluşu. Graph Search kullanıcılarına sosyal ağda arkadaşları ya da kendileri tarafından yapılan paylaşımlar arasından anlamlı aramalar yapmalarına izin veriyor. Mesela; bir sinema filmini örnek alırsak, bu filmi hangi arkadaşlarınız izlediğini belirtmiş, hangi arkadaşınız beğenmiş; işte bu soruların cevaplarını Graph Search ile arama yaparak bulabiliyorsunuz.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, Graph Search’ ü spesifik sorgulamalar için geliştirdiklerini dile getirdi. Bilinen arama motorlarının komutlar üzerinden çalışan sistemine zıt olarak Graph Search, kullanıcılara anlamlı ve isabetli sonuçlar sunabiliyor.

Şu anda kısıtlı sayıda Facebook üyesi tarafından tecrübe edilen Graph Search, öncelikli olarak İngilizce, ardından da tüm dillerde kullanıma açılacak.

Takip eden bilir, Mark Zuckerberg geçtiğimiz yıl uzun süredir bu proje üzerinde çalıştıklarını ve Graph Search hakkında ilk ipuçlarını da katıldığı TechCrunch etkinliğinde üstü kapalı bir biçimde anlatmıştı.

Meraklısına biraz karıştırıp, detaya inmek için; http://www.facebook.com/?q=#/about/graphsearch

Related posts:

Facebook, Warner Bros' la anlaştı; internetten film de kiralayacak..
Twitter’den Facebook Benzeri Yeni Arayüz..
Her İşe Göre Usta Burada:Ustaİste

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Ocak 16th, 2013 at 09:15.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting