Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Facebook Kişiselleştirilmiş Gazeteye Dönüşüyor..

Sosyal medya devi Facebook, haber okuyucu servislerine kendi ürününü de eklemeye hazırlanıyor. Facebook’ un kendi içinde “Reader” adını verdiği okuyucu servisi, birçok haber kaynağının bir arada toplandığı ve kullanıcıların haberden habere atlayabildiği Flipboard’ a benzer bir proje olarak dikkat çekiyor.

Google‘ ın geçtiğimiz günlerde, popüler haber okuma servisi Google Reader‘ ın kapanacağını açıklamasından bu yana diğer servisler arasında ciddi bir rekabet oluşmuş durumda. Bu konuda en iddialı servisler Digg ve Feedly olarak bilinirken, Facebook’ un da haber okuma servisi üzerinde çalıştığı haberleri bu rekabete bambaşka bir boyut getirecek gibi. Yeni projesi üzerinde 1 yıla yakın süredir çalıştığı söylenen Facebook, anlaşılan Google Reader’ in kapanma kararından çok daha önce haber işine el atmayı planlamış.

Wall Street Journal‘ da yer alan habere göre, Facebook’ un Reader’ i Google Reader ve türevlerinden daha çok Flipboard‘ a benziyor. Farklı haber kaynaklarından alınmış haberleri bir araya getiren platformda Facebook kullanıcılarına, ilgi alanlarına göre haberler arasında gezinebilme imkanı sağlanıyor. Akıllı telefonlar ve tabletler için çıkacak olan uygulama ile beraber tabi ki Facebook mobil kullanımı daha da artacak. Bu da doğal olarak Facebook’ un mobil gelirlerine yarayacak.

Hatırlarsanız; Mark Zuckerberg bu yılın başlarında Facebook’ un dünyadaki en iyi kişiselleştirilmiş gazetesi olmasını istediğini açıklamıştı. Reader’ in yayınlanacağına dair bu haberler ortaya çıkınca Zuckerberg’ in neyden bahsettiğini şimdi daha iyi anlamış olduk. Facebook bu yeniliklerle beraber bir sosyal paylaşım sitesi olmaktan öteye geçip kullanıcılarının ilgi alanlarına dair en kişiselleştirilmiş bilgilere ulaşabileceği, gerçek zamanlı olaylar, konuşmalar ve haberleri takip edebileceği bir site haline gelmeye başladı. Reader da Facebook’ un çizdiği bu yol haritasında en taze ve en yenilikçi gelişme.

Facebook tarafından henüz konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Facebook’ un Reader’ i ne zaman yayınlanacağı bilinmiyor. En son hashtag uygulaması ile dikkatleri üzerine çeken, Instagram’ a video özelliği eklenmesiyle atağa geçen Facebook’ un Reader ile Flipboard’ a büyük bir rakip olacağını söylemek mümkün.

facebook-haber-okuma-uygulamasi

Related posts:

Sosyal Medya / Mobil Medya Konferansımız Süperdi..
Instagram'ın Güneş Gözlüğü..
GazeteEkmekSüt: Her Sabah Kapınıza Gelen Harika Hizmet..

Etiketler:, , , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Haziran 24th, 2013 at 14:20.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting