Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Facebook’ da Embed Dönemi..

embed-post

Geçtiğimiz günlerde Youtube ve Instagram‘ ın embed özelliğini yayınlamasının ardından Facebook’ da paylaşımların başka sitelere yerleştirilebilmesinin önünü açtı. “ Embed Post” adıyla sunulan yeni eklenti ile, Facebook kullanıcıları sosyal ağdaki herkese açık gönderileri blog ya da diğer web sitelerine kolayca yerleştirebiliyor.

Twitter ve Youtube’ da uzun bir süredir yer alan embed özelliği, aradan çok geçmeden daha kapsamlı bir şekilde, Facebook’ ta da boy gösterdi.

Facebook Embed Post’ un diğer sosyal ağlarda gördüğümüz yerleştirme eklentilerinden farklı olan yanı ise, metin içeriklerinin yerleştirilmesinin yanı sıra fotoğraf, video ve hashtag gibi paylaşımların içerdiği öğelerin tamamını yerleştirdiğiniz siteye taşıması. Yani Facebook’ taki herkese açık paylaşımlardan birini sitenize eklediğinizde karşınıza kullanıcıların içeriğin tamamını görüntüleyebildiği ve aynı zamanda etkileşime geçebildiği bir bölüm de sunmuş oluyorsunuz.

Facebook’ un resmi blogundan duyurulan bu yeni embed özelliğinde, kullanıcılar Embed Post’ lar üzerinden beğenme, paylaşma ya da yorum yapma gibi eylemleri de gerçekleştirebilecek. Embed Post’ larda içeriğin uzunluğuna göre bir özet de sunulabiliyor. Paylaşımın tamamını görmek isteyen kullanıcılar ise, “See More” bağlantısı ile içeriğin yayınlandığı sayfaya yönlendiriliyor.

see_more

Özellik şimdilik tüm Facebook kullanıcılarına aktif halde sunulmuş değil. Sadece CNN, Huffington Post, Bleacher Report, PEOPLE, Mashable yayıncı internet sitelerinin kullanımına açılan yerleştirme özelliğinin tüm kullanıcılara ne zaman ulaşacağı ise bilinmiyor.

Hashtag özelliğinin ardından gelen yerleştirme eklentisi Facebook’ un  kişiye özel paylaşımlardan ziyade geniş kitlelere hitap eden içerikleri daha çok önemsediğini bu anlamda işaret ediyor. Ayrıca şirket yeni yerleştirme özelliğini tüm kullanıcılara açtığında üyelerin sayfalarına ve paylaşımlarına daha fazla ilgi çekebilmesine de imkan vermiş olacak.

Related posts:

Yeni Bir Sosyal Ağ Daha: NEWSLE..
Facebook' da 1 Dolara Mesaj Devri..
Intel’den “Eski Bilgisayarını Getir, Yenisini Götür” Kısa Filmi..

Etiketler:, ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Ağustos 2nd, 2013 at 14:57.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting