Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Facebook’ da 1 Dolara Mesaj Devri..

Son günlerde para kazanmak adına her yolu deneyen Facebook, şimdi de gözünü kullanıcıların ‘özel mesajlarına’ dikerek, mesaj başına 1 dolar fiyat biçti.

Hatırlayacaksınız, aylar önce Facebook ‘ta yeni bir dönem başlamış ve kullanıcılara paylaştıkları herhangi bir içeriğin herkesin görebilmesi için kredi kartıyla ödeme yapma imkanı verilmişti. Bu ücretli çalışan sistem sayesinde kullanıcıların normal bir paylaşımı sadece arkadaş listesinin belli bir kesimine giderken,  önemli paylaşımlarını tüm arkadaşlarına ulaştırma şansı buldu. Elbette bu sistem Facebook’ un para kazanması için de bir şanstı.

Facebook, şimdi de özel mesajlara göz dikti. Arkadaş listesinde olmayan kullanıcılara özel mesaj atanlara özel bir formül geliştiriyor. Şu an kullanılan sistemde arkadaş listesinde olmayan birine özel mesaj atan kullanıcının mesajları “Diğer Mesajlar” kısmına gönderiliyor ve bu mesajların varlığından çoğu zaman mesajı alan kullanıcının haberi olmuyor. İşte Facebook yeni fikriyle bu aşamada devreye giriyor ve  bu aşamada 1 dolar ödemek kaydıyla atılan özel mesajların “Diğer Mesajlar” yerine doğrudan “Inbox” yani “Gelen Kutusu” na gelmesini sağlıyor. Böylece kullanıcı mesajını karşı tarafa okutma şansını elde ediyor.

Facebook’ a göre gereksiz yere mesaj atan kullanıcılar 1 dolar ödemek istemeyeceğinden önemli mesaj atacakların bu özelliği kullanacağını planlıyor.

Bu özellik henüz test aşamasında. İlerleyen haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor.

ÖZEL MESAJ İÇİN İKİ YENİ ÖZELLİK

Bu yenilik dışında Facebook kullanıcıların özel mesajları için iki yeni özellik daha geliştirdi. Basic Filtering (Temel Filtreleme) özelliği açık olduğunda kullanıcılar arkadaşlarından, arkadaşlarının arkadaşlarından gelen mesajları Gelen Kutusu’ nda görecek. Strict Filtering (Katı Filtreleme) özelliği aktif olduğunda ise kullanıcı sadece arkadaşlarından gelen mesajları Gelen Kutusu’ nda görecek, diğer kullanıcılardan gelenler Diğer Mesajlar kutusunda takılı kalacak.

Related posts:

Sosyal Medya / Mobil Medya Konferansımız Süperdi..
Rakamlarla Sosyal Medya..
Facebook'ta Duyuru Yapmak Çok Pahalı..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Aralık 22nd, 2012 at 09:15.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting