Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Eva Peron (Evita) ( 1919- 1952)

Latin Amerika’ dan çıkan en olağanüstü kadındı. Gözlerini sefalet içinde açmış, radyo ve sinema yıldızlığına yükselmiş, ardından da Arjantin’ in en güçlü adamının eşi olmuştu.  Kendisini, ülkesini pençeleri arasında kıvrandıran fakirlik ve ayrımcılığı ortadan kaldırmaya adadı. Başarılı da oldu. Karizmasıyla eşini bile gölgede bırakıp milyonları peşine taktı. Ama sıradan bir köylü kızının bu ani yükselişi, ülkenin başına bela olan darbeci askerleri hiçbir zaman memnun etmemişti. Genç yaşta ölen bu güçlü kadının cesedini bile rahat bırakmayıp bir başka ülkeye gömdüler! Ama gömmeyi başaramadıkları ezici hatırası, ülkesinin üzerinden hiç silinmedi. Hızlı yaşayıp genç ölen bu efsanenin adı; Eva Peron’ du. Ya da halkının ona hitap ettiği şekliyle Evita.

 

  • Devlet başkanının eşi olmasına rağmen, paralara resmi basıldı, hatta tedavüle Evita adında para bile girdi.
  • Arjantin’ de evinin dışında pantolon giyen ilk kadın oydu.
  • En popüler olduğu dönemde ölmesi, efsane olmasını sağladı.
  • Yüzlerce esere ilham kaynağı oldu. Uluslararası popüler kültüre girişi, kendi adını taşıyan 1976 yapımı bir müzikalle oldu.
  • 1978 yılında, bu müzikali temel alan bir film yapılmak istendi. Evita’ yı oynayacak isimler arasında Patti LuPone’ den Liza Minnelli’ ye, Michelle Pfeiffer’ dan Merly Streep’ e kadar pek çok yıldızın adı geçti. Ancak proje 20 yıl gecikmeli olarak 1998′ de gerçekleştirildi ve Evita’ yı Madonna oynadı. Fikm Golden Globe ödülü aldı.
  • Evita’ nın dünya popüler kültürüne bıraktığı en büyük miras, filmde Madonna’ nın seslendirdiği ve Evita’ nın Arjantin halkına hitaben söylediğine inanılan, en az film kadar ünlü ” Don’ t Cry for Me Argentina” ( Arjantin, Ağlama Bana) adlı parça oldu.
  • Kamuoyuna 30 yaşında öldüğü açıklandı. Çünkü Eva, 1946 yılında first lady olduktan sonra, gayrimeşru olduğu gerçeğini ortadan kaldırmak için doğum yerinde ve tarihinde değişiklik yapmıştı.
  • 1955′ te yayınlanan ‘ Santa Evita’ ( Aziz Evita) isimli kitaba göre, cesedinin mumdan kopyaları yapılmış; darbeci askerlerden biri gerçek cesedine çekiçle vurmuş (! ) ve hatta biri de cesedin kopyalarından birini taciz etmişti.

” Şiddete şiddetle cevap verimeli. Bugün bizden bir kişi düşerse, yarın onlardan beş kişi düşmeli.”  Evita

 

Related posts:

Tarihi Değiştiren Kadınlar
Amelia Earhart (1897- 1937)
Kraliçe I. Elizabeth (1533- 1603)

Etiketler:, , , ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 21st, 2011 at 21:46.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting