Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Efsane Programın Sonu:Winamp Kapanıyor

90’lı yıllara damgasını vuran, efsane müzik çalar Winamp bugün itibariyle, 15 yıllık yolculuğunun sonuna geldiğini açıkladı. Winamp, 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren aramızda olmayacak.

Özellikle 90′ların sonunda en altın çağını yaşayan Winamp, o zamanlarda herkesin bilgisayarında olmazsa olmaz bir müzik programıydı. MP3 yükleme ve paylaşma modasının yeni yeni oturduğu zamanlarda zirveye bir anda oturan Winamp, o dönemin simgesi haline gelmişti. Napster ile de özdeşleşen Winamp, hepimizin bilgisayarında yer alır ve kullanılırdı. Henüz akıllı telefonlar ve online müzik servisleri ile tanışmadığımız dönemde herkesin en büyük kurtarıcısı ve vazgeçilmezi olarak kendini kanıtlamıştı. Zira o dönemler Winamp’ın kendi türünde başka alternatifi de yoktu.

Gel gelelim, Nullsoft’un 1999′da Winamp’ı AOL’a satmasından sonra bir tökezleme devri başladı. Sonra arkasından iTunes ve Spotify, Deezer gibi online müzik dinleme servisleri meydana çıktı ve Winamp’ın popülaritesi gittikçe körelmeye başladı. Eskiden Winamp yüklü bilgisayarların hepsinde iTunes yerini almaya başlayınca artık Winamp’ın adını bile hatırlayan kalmadı ve sonunda beklenen oldu, Winamp 1997′de başladığı yolculuğun sonuna geldiğini bugün açıkladı.

20 Aralık’tan sonra yalnız Winamp Media Player değil, winamp.com ve Winamp bağlantılı tüm servisler de tamamen kullnılmaz hale gelecek. Winamp’ın kapanması aynı zamanda bir devrin sonunu da işaret ediyor.

Winamp bize veda ediyorsa da onu shuffle’ı, akıllara kazınan lamalı MP3 demosu, ekolayzırı, müzik radyoları, sanatçı ismi tanımlanmadığında çıkan “unknown artist”leri ile biz hatırlamaya devam edeceğiz. 15 yıl boyunca ayakta kalmayı başaran Winamp’ı her ne kadar uzun süredir çoğumuz kullanmasak da, kapanıyor olmasının da yüreklerde bir sızı bıraktığı kesin.

winamp

 

Related posts:

Yeni Bir Sosyal Medya Mecrası..
Twitter Basından Hızlı!
Silinmiş Dosyalarınızı Geri Yüklemek Parmağınızın Ucunda..

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri and SMN Köşe Yazılarım by admin on Kasım 21st, 2013 at 16:34.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting