Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Dünyanın En Küçük Girişimcisi Ve Büyük Cirosu..

Yazımda bahsedeceğim küçük girişimci, yaşıtları okuma yazmayı sökerken ticarete başlayan bir çocuk. Hannah Altman. İnternet üzerinden plastik kalem satarak 8 yaşında internet üzerinden iş hayatına atılan bu küçük kız 2 yıl içinde 500 bin dolarlık ciroya ulaştı. İşte karşınızda 10 yaşındaki küçük bir e-ticaret girişimcisinin büyük başarı öyküsü..

Hannah Altman henüz 10 yaşında ve kendisine ait 500.000 dolar ciroya ulaşan bir e-ticaret şirketine sahip. Hannah’nın hikayesi, oldukça dikkat çekici. 8 yaşında iken plastik kalem başı satma fikri ile www.hannahscoolworld.com isimli siteyi hayata geçiren Hannah, şirketi kurduğu 2009′dan günümüze 300.000′e yakın kalem başı ve neredeyse 150.000 adet şekilli silgi satışı gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Hannah’nın anne ve babası da şirketin hızlı ilerleyişini fark etmiş olacaklar ki, kendi işlerini bırakıp 10 yaşındaki kızları Hannah için çalışmaya başlamışlar. Şu an 5. sınıfta olan Hannah şirketini geliştirmek için çok çalışıyor. Hannah, okuldan sonra en az 1-2 saat internet üzerinden satışını yapabileceği ürünleri araştırıyor ve gelen siparişleri inceliyor.

hannah_altman_1

Hannah’nın anne ve babası, Lauren ve Rick Altman, kızlarına paylaşmanın önemini de öğrettiklerini belirtiyor. Hannah’nın kurdugu “Hannah’s Cool World National Wildlife Foundation” isimli vakıf, Michigan Humane Society ve bazı yaz kamplarına düzenli bağışlarda bulunuyor. Şirket aynı zamanda 2010 yılında her satışının 1 dolarının “Rock Can Roll” isimli yardım kuruluşuna bağışlandığı “Hip To The Skippy” isimli bir plastik bilezik satışı başlatmış. Böylece sosyal sorumluluk adına da bazı adımları çoktan atmış gözüküyorlar.

Hannah’nın henüz bu kadar küçük bir yaşta başlattığı ve kısa sürede başarısı artan bu online ticaret sitesi, yaratıcı fikirlerin her türlü ekonomik koşulda yol alabileceğinin adeta çarpıcı bir örneği aslında. Son günlerde ABD ulusal televizyon ve gazetelerinde birçok habere konu olan bu başarı hikayesi, yeni nesil girişimcilerin büyüdüklerinde neler yapacağının ufak bir göstergesi gibi. Zira geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın internette veya yeni nesil teknolojilerde geçirdikleri boş vakit düşünülünce bir söz de tekrar aklıma gelmiyor değil. Unutmayın; “ Teknolojilerin aklı onu kullanan kişinin aklıyla sınırlıdır!”

hannah_altman

Related posts:

İnternet Gazeteciliği Atölyesi Ders Kitabı ve Eğitimlerim
Sokaktaki Engellere Karşı Duran Proje:Buradaengellendim.com
Diyabet Hastaları İçin Elektronik Çorap..

Etiketler:, , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Nisan 25th, 2014 at 15:28.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting