Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Dikkat! Bu Tweet Kendini Birazdan İmha Edecek!

Evet; başlığı doğru okudunuz. Twitter‘ da gönderdiğiniz tweet’ lere artık zaman kısıtlaması koyabileceksiniz. Twitter eski ürün pazarlama müdürü olan Pierre Legrain’ in geliştirdiği Twitterspirit adlı uygulama ile zaman hashtag’ i kullanarak gönderdiğiniz tweet’ lerin belirlediğiniz süre içinde otomatik olarak ağdan silinmesini sağlayabiliyorsunuz.

Eski Twiiter mühendislerinden Pierre Legrain’ in, geliştirdiği Twitterspirit ismindeki uygulamaya ile, tweet’ lere #15m (15 dakika), #5h (5 saat), #7d (7 gün) gibi hashtag’ ler ekleyebiliyor ve bu süre sonunda o tweet’ in sosyal ağdan tamamen kaldırılmasına böylelikle izin vermiş oluyorsunuz.

twitterspirit-15m

Birçoğumuzun yazdıktan belirli bir süre sonra pişmanlık duyduğu tweet’ ler yok değil.  Twitter’ da bu tweet’ leri tek tek silmek çoğu kullanıcı için zahmetli bir iş olabiliyor. Bazen de cevap gönderdiğimiz kullanıcı tweet’ imizi okuduktan sonra o verinin silinmesini isteyebiliyoruz. İşte Twitterspirit böyle durumlarda üzerinde son kullanım tarihi barındıran tweet’ ler oluşturmaya yarıyor. Diğer bir deyişle yazdığınız tweet’ in ne kadar süre bu sosyal ağda yaşamını sürdüreceğine siz karar veriyorsunuz.

Twitterspirit, bu özelliğiyle popüler olan fotoğraflı sohbet uygulaması Snapchat‘ e benziyor. Bildiğiniz gibi Snapchat’ te paylaşılan fotoğraf ve videolar, karşı taraf görüntüledikten sonra ortadan kaldırılabiliyor. Ayrıca Facebook da Snapchat’ ten esinlenerek 2012 yılının sonlarına doğru belirlenen süre sonunda kendi kendini imha eden mesajlar göndermeye yarayan sohbet uygulaması Poke‘ u yayınlamıştı. Ancak Poke, sosyal medya kullanıcıları tarafından beklenen ilgiyi göremedi.

Twitter da ilk kez Twitterspirit uygulaması ile kaybolan mesaj özelliğine kavuşuyor.  Belirlenen hashtag’ ler aracılığıyla istediğiniz süre sonunda tweetlerinizi sonsuza kadar silebiliyor ve böylece manuel tweet silme zahmetinden kurtuluyorsunuz. Kendi kendini imha eden tweetlerin sonu da Poke gibi mi olur, Twitter kullanıcılarının ne kadar ilgisini çeker; bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz..

twitterspirit

Related posts:

Linkedin' de Yeni Özellik..
Sök-Parçala-Tak Modüler Akıllı Telefon:Phoneblocks
Google AdSense Eklentisi WordPress’te..

Etiketler:, , ,

Posted in SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Eylül 6th, 2013 at 09:15.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting