Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Dijital Aşka 224 Tweet ve 70 Facebook Mesajı Yeterli..

sosyal-medya-ask-iliski

Fikirlerimizi belirtmek, fotoğraf ve video paylaşmak, gündemi takip etmek, arkadaşlarımızla iletişim içinde bulunmak gibi birçok ihtiyacımız için sosyal ağları kullanabiliyoruz. Ancak günümüzde artık; sosyal ağların gerçek hayatımızın içine direkt bir etkisi daha var maalesef. Kimi sosyal medya kullanıcısı, aşkı da buralardan bulur hale geldi. Nasıl mı?

PIXmania’nın araştırmasına göre, modern dünyanın çiftleri flörtleşmek için sosyal ağları sıklıkla kullanıyor. Araştırmanın detaylarına girmeden önce sosyal ağların romantik ilişkilere etkisini anlamak için araştırmadan çıkan şaşırtıcı sonucu hemen paylaşmakta fayda var: Araştırmaya göre bir çiftin birbirine aşık olabilmesi için, 224 tweet ve 70 Facebook mesajı yeterli.

Telegraph‘ın paylaştığı araştırmaya göre Twitter, yeni aşkların filizlendiği en popüler ortam. İki kişinin birbirine aşık olabilmesi için 224 tweet yeterliyken bu tweet’lerin 140 karakterden oluştuğunu eğer göz önüne alırsak bu da toplamda 39 sayfalık bir kitaba denk geliyor. Aynı zamanda bu tweet’lerin hiç aralıksız atıldığını da düşünelim; yani bu flörtün mutlu sonla bitmesi için tam 24 gün yeterli.

ask_sosyal_medya

 

Diğer yandan 55 yaş ve üstü çiftler eski flörtleşme yöntemleri ile birbirlerine aşık olduklarını iki buçuk ayda anladıklarını söylüyor. Bu da sosyal ağlar ve modern teknolojinin kişilerin bir ilişkiye başlamasında eski usullere nazaran iki kattan daha fazla hızlandırıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Twitter, dijital aşkın merkeziyken bir çiftin romantik bir ilişkiye başlaması için 70 Facebook mesajı, 163 SMS, 37 e-posta ve 30 telefon görüşmesi gerekiyor. Bu rakamlar modern teknolojinin flörtleşme sürecinin hızlandırdığını ve ilişkilerin daha hızlı bir şekilde resmileşebildiğini anlamamız için yeterli.

Bunlara ilaveten araştırmaya katılan erkekler ilgilendikleri kadın kullanıcılara sosyal ağlardan yılda ortalama 517 mesaj gönderdiğini söylerken, kadın kullanıcıların gönderdiği mesaj sayısı ise 386′da kalıyor. Ayrıca katılımcıların %68′i ilk randevudan ortalama dört saat sonra sosyal ağlardan mesaj göndermeye başladıklarını söylüyor.

Sosyal medya aşkı körüklüyor gibi gözükse de modern dünyanın modern çiftleri ilişkilerini bu kanallardan bitirmeye de daha meyilli. Katılımcıların %36′ı ilişkilerini telefon ile bitirdiğini söylerken %27′si kısa mesajla sevgilisinden ayrıldığını belirtiyor. Diğer yandan %13′lük bir kesim ise sosyal medya aracılığıyla ayrılık kararını duyurduğunu itiraf ediyor.

Bu yazıyla sosyal medyanın bir farklı yüzünü göstereyim istedim ama şunu da unutmamak lazım ki araştırma sonuçları farklı rakamlardan bahsetse de, bazı konularda gerçek sosyallik, dijital ortamlardaki sosyalliğe 10 basar. Tabi bana göre? Siz ne dersiniz?

Related posts:

Project Glass: One day..
Efsane Programın Sonu:Winamp Kapanıyor
Twitter,Tweet’lere Tarih Aralığına Göre Arama Özelliği Getirdi..

Etiketler:, , , ,

Posted in Aşk and SMN Köşe Yazılarım and Sosyal Medya by admin on Aralık 13th, 2013 at 00:06.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting