Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Cleopatra (MÖ 69-30)

Ölümünden 1636 yıl sonra William Shakespare, ‘ Antonius ve Cleopatra’  isimli oyununda onu, ‘ fahişe’ şeklinde tanımlamış; bir başka İngiliz Bernard Shaw’ sa ‘ Caesar ve Cleopatra’ adlı oyununda onun için ‘ namussuz kadın’ sıfatını uygun görmüştü. Dante’ ye göreyse ‘ lüks ve şehvet düşkünü’ nden başka bir şey değildi. İşte bu egzotik zihniyet, ‘ batının’ ona bakışında  hep etkin oldu. O, bir zehiirli sarmaşık gibi erkeklerin ellerini kollarını bağlıyor, ‘ eşsiz güzelliğiyle’ zihinlerini bulandırıp, iktidarlarını yağmalıyordu. Oysa gerçek, her zaman olduğu gibi daha sadeydi. Çok güzel değil, ama çok akıllı, stratejik düşünebilen ve iktidar düşkünü bir kadındı. Bir dünya imparatorluğu kurmayı düşlemiş, ama son sahnede, hem canından hem de kendi krallığından olmuştu. Ömrünü, kendi biricik Mısır’ ını, dönemin ezici gücü Roma’ dan korumak için, ihanetler, suikastler ve savaşlarla örülü bir sahnede başrol oynamaya adadı. Onun adı: Cleopatra‘ ydı..

 

 

  • MÖ 69′ da İskenderşye’ de doğdu. MÖ 30′ da yine İskenderiye’ de intihar ederek, 39 yaşındayken bu dünyadan ayrıldı.
  • Dönemin tarihçilerine göre elini, Mısır kobra yılanının bulunduğu bir sepete sokarak, kasıtlı olarak kendini zehirlemişti. Zira dönemin Mısır inanışına göre kobra zehriyle ölmek, insanı ölümsüz kılıyordu.
  • Ptoleme hanedanlığında Cleopatra ismitaşıyan yedinci kadın olduğu için tarihe VII. Cleopatra olarak geçti.
  • Roma İmparatoru Marcus Antonius ile evlenmiş ve yine Roma İmparatoru Caesar’ la uzun bir süre birlikte olmuştu. Kuvvetli deliller olmamakla birlikte Caesar’ la da evlendiğine inanılıyor.
  • Her ne kadar Cleopatra ve ailesi, Mısır geleneklerine bağlı kalsalar da aslında Makedon kökenliydiler. Mısır’ a MÖ 300′ lerin başında Büyük İskender’ le birlikte gelmişlerdi.
  • Hollywood sinema endüstrisi Cleopatra’ yı ‘ baştan çıkartıcı güzelliğe’ sahip bir karakter olarak hafızalara kazımış olsa da bunu destekleyen bir delil yoktur. Üstelik iktidarı döneminde sikkelere basılan figürlerde de ortalama güzellikte bir kadın vardır. Bununla birlikte tarihçiler, Cleopatra’ nın oldukça zeki, cezbedici ve ikna kabiliyeti yüksek bir kadın olduğunda hemfikirdirler.
  • Özellikle insanlar üzerindeki ilk izlenimin önemini kavramış akıllı bir taklitçiydi. Bu yüzden Roma’ nın muzaffer isimlerinden Caesar ve Marcus Antonius ile ilk karşılaşmasını, en etkileyici olacak şekilde planlamıştı.
  • Roma’ nın kudretli isimleri Caesar ve Marcus Antonius, Cleopatra’ ya aşık olmuş, bu aşk, her iki adamın da iktidarının sonunu getirmiş, hayatlarına mal olmuştu.
  • 300 yıllık Ptoleme hanedanlığında Cleopatra, Mısır dilini konuşabilen tek Paorah ( hükümdar) olmuştu. Bunun haricinde 8 dil daha konuşabiliyordu. İlginçtir, Roma imparatorlarıyla oldukça sıkı fıkı olmasına rağmen, konuştuğu diller arasında Latince yoktu.
  • Hayatını Mısır’ ı tek parça olarak tutmaya adasa da ölümünün ardından Mısır, Roma İmparatorluğu’ nun vilayetlerinden biri olmaktan kurtulamadı.

 

Related posts:

Harriet Beecher Stowe ( 1811 - 1896 )
Mata Hari (1876- 1917)
Kraliçe I. Elizabeth (1533- 1603)

Etiketler:, , , , , ,

Posted in Tarih Yazan Kadınlar by admin on Şubat 27th, 2011 at 09:35.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting