Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Çektiğiniz Selfie’ ler Parmak İzinizi Deşifre Ederse..

Her gün çektiğimiz selfieler ve içimizdeki barışı göstermek adına yaptığımız barış işareti zararsız bir alışkanlık gibi görünüyor değil mi? Ancak durum pek öyle değil. Japonya’daki araştırmacılar 3 metreye kadar yakın mesafeden çekilen fotoğraflardan parmak izinin kopyalanıp yeniden oluşturabileceğini keşfetti. Akıllı telefonlarımızdaki ya da dizüstü bilgisayarlarımızdaki parmak izi teknolojisi sayesinde biyometrik kimlik kilidi kullanımı her geçen gün artıyor. Bu durumda dolaylı olarak bilgisayar korsanlarına karşı milyonlarca kişinin siber âlemde savunmasız kalmasına neden olabiliyor.

Ulusal Japonya Enformatik Enstitüsünde Güvenlik ve Dijital Medya araştırmacısı Prof. Isao Echizen günümüzdeki akıllı telefonların kalitesinin hayli yüksek olduğunu belirtiyor. İnsanların da kendi fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaya çok hevesli olduğunu biliyoruz. Echizen’ in dediğine göre ”Hırsızlar hiç bir ileri teknoloji ihtiyaç duymadan parmak izinizi en ince detayına bile sadece internete girerek çalabilir”.

Biyometrik teknolojisinin yükselişi hayatımızda kaçınılmaz bir gerçek artık. Biyometrik güvenlik sistemlerinin yarısını oluşturan parmak izi taraması da, bu teknolojinin en popüler kısmını oluşturuyor. Hırsızlar parmak izini ele geçirebilmek için parmak uçlarınızın net bir görüntüsünü bulmak ardından parmak izinin kalıbını çıkarmak ve akıllı telefonunuza fiziksel erişim sağlamak zorunda.

İşte tüm bu tehditler sonucu Echize’ nin ekibi, parmak izinizi korumanın bir yolunu keşfetti. En az iki yıl sonra hazır olacak bu yöntemde titanyum dioksit ile üretilen yarı saydam film, parmak uçlarına yerleştirilecek. Bir Çin Güvenlik Şirketi de potansiyel korsanlarla baş etmek için parmak uçlarındaki dokuyu, nabzı bile analiz eden parmak izi ve kızılötesi sensörünün kullanıldığı bir biyometrik sistem geliştirmeye çalışıyor. Echizen  şifreniz ele geçirildiğinde şifrenizi değiştirebileceğinizi ancak parmak iziniz ele geçerse yapılacak bir şey olmadığını vurguluyor.

Related posts:

Yeni Google Analytics..
Görsellerdeki Metinleri Kopyalama ve Düzenleme Eklentisi: Project Naptha
Bionluk.com:10 TL’ye Fikirleri İşe Dönüştürün..

Etiketler:, , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Şubat 27th, 2017 at 10:15.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting