Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Bu Haziran Dijital Dünyada Denemeye Değer 10 Şey..

 1. Canlı Facebook Videolarını İzleyin.

Facebook bir süre önce sosyal ağ platformu üzerinden canlı video yapma yayını yapma özelliğini tüm kullanıcılarına duyurdu. Facebook Canlı Harita ise, Facebook üzerinden herkese açık yapılan bu canlı yayınları dünya üzerinde görmenizi ve izlemenizi sağlıyor. Uygulamanın sol tarafında canlı yayındaki tanınmış kişiler görünüyor ama harita üzerinde normak kullanıcılar da var.

www.facebook.com/livemap

livemap_facebook

 1. 360 Derece Konser İzleyin.

YouTube, bu yıl büyük ses getiren sanal gerçeklik (VR) ve canlı yayını bir araya getiriyor. Böylee gitmek isteyip de gidemediğiniz bir etkinliği sanki içindeymiş gibi izleyebileceksiniz.Bu videoları bilgisayarda ekran kontrollerini kullanarak ya da akıllı cihanızda Google Cardboard gibi basit ve kullanışlı bir VR gözlüğüyle daha etkili şekilde izlemeniz mümkün. İlk denemeler California’ daki Coachella Müzik Festivali’ nde yapıldı. Yani bu aydan itibaren adında “VR360” geçen videolara biraz yakın durun.

www.youtube.com/user/coachella

youtube

 1. Dünyanın Kültür Mirasını Keşfe Dalın.

CyArk isimli firma, dünya mirası sayılan kültür varlıklarını ve mekânları, doğal afet ve yıkımlara karşı 3B modelleme ile dijital olarak koruma altına alıyor. CyArk’ ın kaydettiği bu kültürel hazineyi bu sayfada görebilir, zaman çizelgesini kullanarak ünlü yerlerin ne zaman inşa edildiklerini öğrenebilirsiniz. Hemen belirteyim; kültüre, ülkeye ve temaya göre filtreleme yapmak mümkün.

www.cyark.org/projects

cyark

 1. Yazılarınızı Google’ a Kaydedin.

Google’ ın geliştirdiği “Save to Google” adlı Google uzantısı, internette gezinirken görüp sonradan okumak ya da ulaşmak istediğiniz makaleleri ve fotoğrafları kaydetmenizi sağlıyor. Kaydettiğiniz içerikler anlamlı görseller eşliğinde sıralandığı için de aradığınızı bulmak hiç zor değil. Ayrıca kaydettiklerinize açıklama ve etiketler ekleyebiliyorsunuz. Bir yere not alın, nette araştırma yaparken faydalı olabilir.

https://chrome.google.com/webstore/detail/save-to-google/meoeeoaohbmgbocpdpnjklmfmjjagkkf

 1. Fidye Yazılımını Tanıyın

Bu aralar maalesef sıkça adını duyar olduk bu fidye yazılımların. Ya da diğer adıyla ransomware. Peki ne ki bu yazılımlar? Dosyalarınızı şifreleyen ve çözmek için de para talep eden hacker’ler, bu yazılımların birçok çeşidini geliştirdi. İşte bilgisayarınıza böyle bir yazılım bulaşırsa ne yapacaksınız? Bu site tam burada işinize yarayabilir. Siteye fidye notunu veya şifrelenmiş bir dosyayı yükleyerek hangi fidye yazılımıyla karşı karşıya olduğunuzu böylece öğrenebiliyorsunuz.

https://id-ransomware.malwarehunterteam.com/

 1. Size En Uygun Cep Telefonu Tarifesini Seçin

Bu zamanda artık ihtiyacınıza en uygun cep telefonu tarifesini bulmak kolay değil. İşte tarifebilir.com size şu an kullandığınız operatörünüzü, hat tipinizi (faturasız ya da faturalı), yeni tarifenizin hangi tipte olmasını istediğinizi, mobil internet için ne kullandığınızı soruyor ve verdiğiniz cevaplara göre karşınıza size uygun tarifeleri çıkarıyor. Verilen listeyi de istediğiniz gibi filtreleyerek size en uygun tarifeyi bulabiliyorsunuz.

www.tarifebilir.com

 1. Kolayca Kolaj Yapmak İstiyorsanız

İşte size harika bir araç daha. Fotojet. Fotojet ile fotoğraflarınızdan ücretsiz olarak kolajlar, posterler, fotoğraf kartları, facebook kapak fotoğrafı, Twitter için başlık fotoları ve daha bir sürü eğlenceli görsel tasarlayabilirsiniz. Sitede kullanabileceğiniz 600’ den fazla hazır şablon var. Tabi isterseniz sıfırdan siz de başlayabilirsiniz. Tasarımınızı bitirdiğinizde de ister .jpeg olarak kaydedin isterseniz de anında sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Size kalmış.

www.fotojet.com

 1. Yavaş Çekim .gif’ leri İzleyin.

Yavaş çekim görüntüler, çıplak gözle göremeyeceğimiz birçok olayın nasıl gerçekleştiğini anlamamıza  yardımcı oluyor. Örneğin bir karpuza veya yumurtaya ateş ederseniz ne olur? Istaka bilardo topuna çarptığında ne oluyor? Bir balon patlarken nasıl görünüyor? Uğur böceği nasıl kanat çırpıyor veya yumruk yiyen birinin suratında ne olur? Ve daha bir çok merak ettiğimiz şey.. Bunlar ve fazlası 29 yavaş çekim .gif bu sayfada sizi bekliyor.

http://waitbutwhy.com/2014/10/29-delicious-slow-motion-gifs.html

 1. Mırıldanarak Şarkı Bulun

Benim sürekli başıma gelen bir durum ve artık çaresi var. Aklınıza bir şarkı takıldı, melodisini hatırlıyorsunuz ama hangi şarkı olduğunu bir türlü çıkaramıyor musunuz? Shazam gibi mobil uygulamalar çalınan bir şarkıyı dinleyerek size ne olduğunu söyleyebilir ama mırıldanmayı tanımıyorlar. İşte tam bu noktada Midomi imdadınıza yetişiyor. “Click and Sing or Hum” butonuna tıklayıp şarkıyı söylemeye veya mırıldanmaya başlayın. İdeal süre en az 10 saniye. Özellikle yabancı şarkılarda iyi performans çıkarıyor.

www.midomi.com

 1. Göz Kuruluğunuz Var mı Yok mu, Bir Tıkla Öğrenin

Bilgisayar kullanımının giderek artması artık özellikle sağlık alanında da çok fazla kullanılması günden güne yaygınlaşıyor. Tabi gözlerimizi bilgisayardan, akıllı telefonlardan alamamamız, kapalı ortamlarda uzun süre çalışma, kontakt lens kullanımı gibi faktörler göz sağlığımızı genç yaşlarda bile olsak en basit şekliyle göz kuruluğu şeklinde etkileyebiliyor. Eğer siz de göz kuruluğunuz var mı yok mu merak ediyorsanız, bu sitedeki kuru göz testini cevaplayarak göz kuruluğunuzu derecelendirebilir ve bunu bir doktorla paylaşabilirsiniz. (Hatırlatayım bazı doktorlar sağlıkla ilgili tercihi bilişim kanalından yapmanıza kızabiliyor ama biz sadece iflah olmaz bir meraklıyız.)

www.kurugoz.com

Related posts:

Angry Birds Yakında Beyazperdede..
WhatsApp' e Yeni Talip Çıktı!
Myspace' e Yeni Yüz, Yeni Reklam..

Etiketler:, , , , , ,

Posted in Sosyal Medya by admin on Haziran 8th, 2016 at 14:38.

1 comment

One Reply

 1. Save To Google eklentisini kaçırmışım. Genelde bu tür kaydetmeler için Evernote kullanıyorum fakat kısa süreli saklamalar için Google da iyi bir seçenek olabilir. Deneyeceğim. Teşekkürler.


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting