Tuğçe Çamsarı

Yayında olmak yaşamaktır. Gerisi ise sadece beklemek..

Apple, Akıllı Ev Platformunu WWDC 2014′te Tanıtacak..

Apple’ın merakla beklenen geliştiriciler konferansı WWDC 2014’e sayılı günler kala, teknoloji devi markanın etkinlikte tanıtacağı sürpriz ürünler hakkında yeni bilgiler de çıkmaya devam ediyor. Son çıkan haberlere göre; Apple uzun süredir konuşulan akıllı ev platformunu, bu etkinlikle birlikte görücüye çıkaracak.

Financial Times’ın haberine göre Apple‘ın bu akıllı ev platformu; iPhone’ da dahil olmak üzere iOS tabanlı cihazların akıllı ev eşyalarını kontrol etmesi üzerine kurulu. Üçüncü parti uygulamalara gerek kalmadan iPhone içine entegre şekilde gelecek bu teknoloji sayesinde ışıkları açıp kapamak, elektronik cihazları çalıştırmak, güvenlik sistemlerini kontrol etmek mümkün olacak.

iPhone’u ev eşyaları için bir uzaktan kumandaya dönüştürecek bu teknoloji sadece iPhone ve iPad’i değil, Apple TV’yi de destekleyecek. Böylelikle nesnelerin internetine ilk adımını atacak olan Apple, daha önce uygulamalarla gerçekleştirilebilen bu teknolojiyi akıllı cihazlarının bir parçası haline getirecek.

Habere göre Apple’ın üçüncü parti donanımlar için sunduğu “Made for iPhone” programı gibi çalışacak olan bu sistemle beraber Dropcam, Nest, Philips marka ev cihazlarının da Apple’ın bu teknolojisiyle uyumlu çalışması bekleniyor. Böylelikle kısacası iPhone kullanıcıları yakın gelecekte örneğin telefonları aracılığıyla evlerine gelince ışıkları otomatik olarak açabilecek, aynı şekilde evden çıkarken ışıkları yine otomatik olarak kapayabilecek. Tabi Apple, akıllı ev platformunu tanıtmaya bu kadar yakınlaşmışken en büyük rakiplerinden Google’ da boş durmuyor. Google; Dropcam’i satın alarak ev güvenliği alanına giriyor. The Information‘ın verdiği bilgilere göre geçtiğimiz aylarda 3,2 milyar dolar karşılığında Nest’i satın alan Google, ev güvenliği alanına girmek için yeni girişimlerde bulunmaya hazırlanıyor.

apple-home

Bu alanda çekimleri buluta kaydederek kullanıcıların bu görüntüleri istediği zaman, istediği yerde izlemesini sağlayan bir kamera teknolojisi sunan Dropcam’i gözüne kestiren ve satın almak için görüşmelere başlayan Google’ın Nest ile birlikte Dropcam’in teknolojisini de kullanarak akıllı ev güvenliği platformu oluşturmak için planlar yaptığı belirtiliyor. Son sızan bu haberlerin de gösterdiği gibi Apple ve Google yakında nesnelerin interneti alanında da birbirine rakip olacak gibi.

Related posts:

Yeni Bir Sosyal Medya Mecrası..
Ücretsiz WordPress Temaları
Whatsapp’ ta Sesli Mesaj Devri..

Etiketler:, , , , , ,

Posted in Dijital Yaşam Sesleri by admin on Haziran 3rd, 2014 at 14:57.

Add a comment

No Replies

Feel free to leave a reply using the form below!


Leave a Reply


Analytics Plugin created by Web Hosting